Lady Gaga – Perfect Illusion (2016)

perfectillusion
Lady Gaga | Perfect Illusion | 9 IX 2016 | ★★★★★

Tak ekstrawaganckiego i spektakularnego debiutu, jaki zaliczyła Lady Gaga kilka lat temu chyba nikomu długo nie uda się przebić. Lady Gaga dzisiaj sprawia wrażenie jakby sama miała z tym problem. Im bardziej zwyczajną dziewczyną się staje, tym bardziej jej popularność łapie zadyszkę. Najnowszy singiel gwiazdy – Perfect Illusion jest tego idealnym przykładem.

Pamiętam doskonale erę The Fame/The Fame Monster i wariactwo jakie wywołały single Just Dance, Poker Face czy Bad Romance. Gaga zmiotła konkurencję w pył swoją muzyką, wizerunkiem, ekstrawaganckimi teledyskami i występami. Bycie taką dziwaczką na dłuższą metę zapewne nieźle ryje mózg, stąd nie dziwi mnie skrajny kurs na bycie względnie normalną. Normalną, czyli w może końcu prawdziwą, nie wykreowaną dziewczyną, która jest w większym stopniu w końcu sobą, a nie swoją własną, wyimaginowaną, perfekcyjnie zmaterializowaną karykaturą.

Po Perfect Illusion spodziewałem się prawdziwej petardy, tymczasem chcąc nie chcąc, wyszedł z tego bardziej słaby kapiszon. Nie, nie uważam, że jest to zły utwór. Ma fajne gitarowe momenty, od syntezatorów wieje chłodem lat 80. Taka mieszanka disco-rocka z jakimś punkowym echem w tle. Gaga trochę śpiewa, trochę zawodzi, czasem sobie zawyje. Całkiem fajnie brzmi to w radiu, słuchane w trakcie jazdy samochodem. W całej tej mieszance niestety nic nie wybija się na pierwszy plan, żeby podbić cały utwór do rangi hitu. Po całkiem udanym starcie utwór „łapie gumę” i tak już człapie do mety bez żadnych konkretnych działań po drodze. Teledysk jest kwintesencją jednostajności całej kompozycji. Można zwariować od tej trzęsącej się w kółko kamery! Zamysł na takie niespokojne, symbolizujące frustrację ujęcia – naprawdę super, ale nie non stop przez 3 minuty!

Perfect Illusion na pewno nie jest najlepszym i najbardziej wymarzonym startem dla zaplanowanej na październik płyty Joanne. Jest to wręcz spora singlowa porażka, wystarczy zaglądnąć na rozmaite międzynarodowe listy przebojów. Aż się chce powiedzieć – następny singiel, proszę! Lady Gagę stać na zdecydowanie więcej. Oby kolejne utwory promujące Joanne były tego dowodem.

Jedna uwaga do wpisu “Lady Gaga – Perfect Illusion (2016)

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s