25 faktów, które musisz wiedzieć o All I Want for Christmas Is You

***aktualizacja styczeń 2020

1. Utwór jest pierwszym singlem promującym świąteczny album Mariah Carey – Merry Christmas. Płyta została wydana 1 listopada 1994 roku.

2. Mariah Carey początkowo nie miała w planach nagrywania świątecznego albumu. W tamtym czasie tego typu płyty były nagrywane przez starszych artystów, odcinających kupony od swoich karier. Wydanie takiej płyty przez 24-letnią Carey, będącej wówczas w szczytowym momencie kariery było postrzegane jako bardzo ryzykowne. Bodźcem, który ostatecznie zdecydował o powstaniu wydawnictwa był ówczesny menadżer i mąż piosenkarki – Tommy Mottola.

3. Piosenka została napisana w 15 minut. Producent utworu Walter Afanasieff w jednym z wywiadów przyznał, że All I Want For Christmas Is You zdecydowanie nie jest Jeziorem Łabędzim, ale właśnie dlatego jest tak popularne – ponieważ jest tak proste i wpadające w ucho!

4. Piosenka nie jest zagrana przez prawdziwy zespół. Walter Afanasieff zaaranżował całą kompozycję na komputerze. Prawdziwy jest jedynie wokal Carey i chórki.

5. Wokale do utworu były nagrywane w Nowym Jorku pod koniec sierpnia. By bardziej wczuć się w odległą atmosferę świąt w studiu nagraniowym umieszczono świąteczne choinki i przystrojono je świątecznymi lampkami. Afanasieff żartował, że w pewnym momencie w studiu brakowało jedynie prawdziwego śniegu.

6. Producent utworu Walter Afanasieff i Mariah Carey nie utrzymują ze sobą kontaktu od 1997 roku. Wtedy po raz ostatni Afanasieff współpracował z gwiazdą przy okazji albumu Butterfly. Później Carey skręciła muzycznie w rejony r&b i ich drogi się rozeszły. W jednym z późniejszych wywiadów Afanasieff przyznał, że jego największym marzeniem jest móc ponownie współpracować z Mariah.

7. Do piosenki zostały nagrane cztery teledyski. Pierwszy, najczęściej puszczany w telewizji został nagrany w stylu domowego wideo i pokazuje Carey świętującą Boże Narodzenie z rodziną oraz bawiącą się na ośnieżonym zboczu góry z Świętym Mikołajem. Drugi, czarno-biały wideoklip został nakręcony przez samą Mariah. Klip był inspirowany dokonaniami żeńskiej grupy The Ronettes i pokazuje Carey tańczącą wraz z tancerkami w studio urządzonym w stylu lat 60. Trzeci teledysk ukazał się w 2000 roku i został nakręcony do remiksu So So Def. Wideoklip był animacją zrobioną na wzór animowanej wstawki z teledysku Heartbreaker z 1999 roku. Czwarty opublikowano w grudniu 2019 roku, z okazji 25. rocznicy wydania albumu Merry Christmas.

8. W podstawowej, najbardziej znanej wersji teledysku wystąpił ówczesny menadżer i mąż Mariah – Tommy Mottola. Wcielił się w rolę Świętego Mikołaja.

9. Inspiracją do powstania utworu był przebój Darlene LoveChristmas (Baby Please Come Home), znajdujący się na płycie A Christmas Gift for You from Philles Records wydanej w 1963 roku. Na albumie Merry Christmas znalazł się także cover tej piosenki w wykonaniu Carey.

10. Początkowo piosenka nie była wydana na singlu fizycznym w USA. Można ją było nabyć jedynie kupując płytę Merry Christmas. Dzięki takiemu zabiegowi płyta sprzedawała się jak ciepłe bułeczki. Singiel został udostępniony tam w sprzedaży cyfrowej dopiero w 2003 roku. W 2005 roku został certyfikowany w USA jako złoty (500 tys. egzemplarzy). Dzisiaj jego sprzedaż przekroczyła tam 3,5 mln egzemplarzy.

11. Od momentu wydania w 1994 roku do dzisiaj piosenka zarobiła 60 milionów dolarów z tytułu praw autorskich.

12. W grudniu 2006 roku piosenka stała się pierwszym dzwonkiem w historii który otrzymał w USA złoty certyfikat za 500 tys. sprzedanych egzemplarzy. Rok później dzwonek został certyfikowany jako platynowy (1 mln), a w 2009 roku jako podwójnie platynowy (2 mln).

13. 25 lat od premiery, w grudniu 2019 roku utwór osiągnął #1 amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100 i pozostał na tej pozycji przez 3 tygodnie. Piosenka stała się 19. hitem Carey umieszczonym na szczycie tej listy. Więcej numerów 1 od Mariah na Hot 100 mają jedynie The Beatles – 20. All I Want for Christmas Is You stało się także pierwszym świątecznym #1 w zestawieniu od 1958 roku, kiedy szczyt listy osiągnęła piosenka The Chipmunk Song (Christmas Don’t Be Late) wykonywana przez Davida Seville and The Chipmunks.

14. Piosenka jest najlepiej sprzedającym się singlem Mariah Carey w Wielkiej Brytanii (2,4 mln) oraz w Japonii (1,1 mln).

15. Oprócz utworu Mariah istnieje jeszcze jedno nagranie o takim samym tytule. W 1989 roku zespół Vince Vance & The Valiants wydali kompletnie inną piosenkę zatytułowaną All I Want For Christmas Is You. Utwór był świąteczną balladą z wpływami muzyki country, ale nie odniósł nigdy większego sukcesu.

16. Singiel z piosenką sprzedał się na całym świecie w ponad 14 milionach egzemplarzy, z kolei album Merry Christmas w 15 milionach egzemplarzy.

17. Album Merry Christmas sprzedał się w USA w ponad 5,7 miliona egzemplarzy fizycznych stając się tam jednym z trzech najlepiej sprzedających się żeńskich świątecznych albumów. Podobny wynik sprzedaży osiągnęły jedynie wydany w 1998 roku album Celine Dion These Are Special Times oraz wydany w 1967 roku A Christmas Album Barbry Streisand. Najlepiej sprzedający się świąteczny album należy tam do Elvisa Presleya – sprzedano go w ponad 10 milionach egzemplarzy.

18. Kozy kochają All I Want For Christmas Is You. Angielski rolnik Angus Wielkopolski odkrył, że kozy dają więcej mleka słuchając tej piosenki, niż jakiejkolwiek innej! Odkrycia dokonano na farmie w St. Helens w pobliżu Yorku, gdzie personel słucha muzyki podczas dojenia krów. Odkryto, że kozy produkują nawet pół kufla więcej mleka, gdy w tle rozbrzmiewa świąteczny szlagier Carey.

19. W 2010 roku Mariah nagrała piosenkę na nowo i umieściła ją na swoim drugim świątecznym albumie Merry Christmas II You. Na nowo nagrano wokal, złagodzono dźwięk dzwonka oraz wyeksponowano bardziej dźwięk bębnów. Zmodyfikowano także początek utworu – powoli wprowadzający wokal Carey zastąpiono instrumentalnym fragmentem orkiestrowym.

20. W 2011 roku Justin Bieber nagrał swoją wersję piosenki, zaśpiewaną w duecie z Carey. Utwór został umieszczony na jego świątecznym albumie Under the Mistletoe.

21. W 2015 roku Mariah wydała książkę dla dzieci bazującą na świątecznej tematyce utworu. Książka sprzedała się w ponad 750 tys. egzemplarzy.

22. W 2017 roku ukazał się film animowany Mariah Carey. Świąteczne życzenie inspirowany utworem i książką z 2015 roku, opatrzony muzyką Mariah i jej własnym komentarzem.

23. W popularnym programie emitowanym w amerykańskiej stacji CBS The Late Late Show with James Corden 15 grudnia 2016 roku Carey zaśpiewała piosenkę w segmencie show zwanym Carpool Karaoke. Wraz z nią utwór zaśpiewali: Adele, Lady Gaga, Elton John, Demi Lovato, Selena Gomez, Gwen Stefani, Chris Martin, Nick Jonas i Red Hot Chilli Peppers. Video umieszczone w serwisie YouTube błyskawicznie przybrało formę viralu – w ciągu doby zanotowało 2 miliony wyświetleń. Trzy tygodnie później video posiadało ponad 25 milionów wyświetleń, a do dzisiaj liczba zwiększyła się do 45 mln.

24. 24 grudnia 2019 roku w ciągu 24 godzin utwór został odtworzony w serwisie Spotify 12 028 987 razy. Żadnemu artyście nie udał się do tej pory taki wynik. 

25. Główny teledysk do utworu został do tej pory obejrzany w serwisie YouTube ponad 630 milionów razy, a w serwisie Spotify piosenkę odtworzono ponad 670 milionów razy!


Podobał Ci się wpis? Polub nas na facebooku i nie przegap innych artykułów z serii XX faktów, które musisz wiedzieć o… :)

Jedna uwaga do wpisu “25 faktów, które musisz wiedzieć o All I Want for Christmas Is You

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s