25 faktów, które musisz wiedzieć o All I Want for Christmas Is You

***aktualizacja 22 grudzień 2021

1. Utwór jest pierwszym singlem promującym świąteczny album Mariah Carey – Merry Christmas. Płyta została wydana 1 listopada 1994 roku.

2. Mariah Carey początkowo nie miała w planach nagrywania świątecznego albumu. W tamtym czasie tego typu płyty były nagrywane przez starszych artystów, odcinających kupony od swoich karier. Wydanie takiej płyty przez 24-letnią Carey, będącej wówczas w szczytowym momencie kariery było postrzegane jako bardzo ryzykowne. Bodźcem, który ostatecznie zdecydował o powstaniu wydawnictwa był ówczesny menadżer i mąż piosenkarki – Tommy Mottola.

3. Piosenka została napisana w 15 minut. Producent utworu Walter Afanasieff w jednym z wywiadów przyznał, że All I Want For Christmas Is You zdecydowanie nie jest Jeziorem Łabędzim, ale właśnie dlatego jest tak popularne – ponieważ jest tak proste i wpadające w ucho!

4. Piosenka nie jest zagrana przez prawdziwy zespół. Walter Afanasieff zaaranżował całą kompozycję na komputerze. Prawdziwy jest jedynie wokal Carey i chórki.

5. Wokale do utworu były nagrywane w Nowym Jorku pod koniec sierpnia. By bardziej wczuć się w odległą atmosferę świąt w studiu nagraniowym umieszczono świąteczne choinki i przystrojono je świątecznymi lampkami. Afanasieff żartował, że w pewnym momencie w studiu brakowało jedynie prawdziwego śniegu.

6. Producent utworu Walter Afanasieff i Mariah Carey nie utrzymują ze sobą kontaktu od 1997 roku. Wtedy po raz ostatni Afanasieff współpracował z gwiazdą przy okazji albumu Butterfly. Później Carey skręciła muzycznie w rejony r&b i ich drogi się rozeszły. W jednym z późniejszych wywiadów Afanasieff przyznał, że jego największym marzeniem jest móc ponownie współpracować z Mariah.

7. Do piosenki zostały nagrane cztery teledyski. Pierwszy, najczęściej puszczany w telewizji został nagrany w stylu domowego wideo i pokazuje Carey świętującą Boże Narodzenie z rodziną oraz bawiącą się na ośnieżonym zboczu góry z Świętym Mikołajem. Drugi, czarno-biały wideoklip został nakręcony przez samą Mariah. Klip był inspirowany dokonaniami żeńskiej grupy The Ronettes i pokazuje Carey tańczącą wraz z tancerkami w studio urządzonym w stylu lat 60. Trzeci teledysk ukazał się w 2000 roku i został nakręcony do remiksu So So Def. Wideoklip był animacją zrobioną na wzór animowanej wstawki z teledysku Heartbreaker z 1999 roku. Czwarty, opatrzony dodatkowym tytułem Make My Wish Come True Edition opublikowano w grudniu 2019 roku z okazji 25. rocznicy wydania albumu Merry Christmas. W ciągu niespełna dwóch lat od publikacji zanotował on w serwisie YouTube 240 mln wyświetleń.

8. W podstawowej, najbardziej znanej wersji teledysku wystąpił ówczesny menadżer i mąż Mariah – Tommy Mottola. Wcielił się w rolę Świętego Mikołaja.

9. Inspiracją do powstania utworu był przebój Darlene LoveChristmas (Baby Please Come Home), znajdujący się na płycie A Christmas Gift for You from Philles Records wydanej w 1963 roku. Na albumie Merry Christmas znalazł się także cover tej piosenki w wykonaniu Carey.

10. Początkowo piosenka nie była wydana na singlu fizycznym w USA. Można ją było nabyć jedynie kupując płytę Merry Christmas. Dzięki takiemu zabiegowi płyta sprzedawała się jak ciepłe bułeczki. Singiel został udostępniony tam w sprzedaży cyfrowej dopiero w 2003 roku. W 2005 roku został certyfikowany w USA jako złoty (500 tys. egzemplarzy). Dzisiaj jego sprzedaż przekroczyła tam 3,6 mln egzemplarzy fizycznych/cyfrowych.

11. Od momentu wydania w 1994 roku do dzisiaj piosenka zarobiła 60 milionów dolarów z tytułu praw autorskich.

12. W grudniu 2006 roku piosenka stała się pierwszym dzwonkiem w historii który otrzymał w USA złoty certyfikat za 500 tys. sprzedanych egzemplarzy. Rok później dzwonek został certyfikowany jako platynowy (1 mln), a w 2009 roku jako podwójnie platynowy (2 mln).

13. 25 lat od premiery, w grudniu 2019 roku utwór osiągnął #1 amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100 i pozostał na tej pozycji przez 3 tygodnie. Piosenka stała się 19. hitem Carey umieszczonym na szczycie tej listy. Więcej numerów 1 od Mariah na Hot 100 mają jedynie The Beatles – 20. All I Want for Christmas Is You stało się także pierwszym świątecznym #1 w zestawieniu od 1958 roku, kiedy szczyt listy osiągnęła piosenka The Chipmunk Song (Christmas Don’t Be Late) wykonywana przez Davida Seville and The Chipmunks. Numer Carey ponownie wylądował na #1 listy Billboardu także w 2020 i 2021 roku.

14. Piosenka jest najlepiej sprzedającym się singlem Mariah Carey w Wielkiej Brytanii (2,8 mln) oraz w Japonii (1,7 mln). 

15. Oprócz utworu Mariah istnieje jeszcze jedno nagranie o takim samym tytule. W 1989 roku zespół Vince Vance & The Valiants wydali kompletnie inną piosenkę zatytułowaną All I Want For Christmas Is You. Utwór był świąteczną balladą z wpływami muzyki country, ale nie odniósł nigdy większego sukcesu.

16. Singiel z piosenką sprzedał się na całym świecie w ponad 15 milionach egzemplarzy, z kolei album Merry Christmas w 16 milionach egzemplarzy.

17. Album Merry Christmas sprzedał się w USA w ponad 6 milionach ekwiwalentów stając się tam jednym z trzech najlepiej sprzedających się żeńskich świątecznych albumów. Podobny wynik sprzedaży osiągnęły jedynie wydany w 1998 roku album Celine Dion These Are Special Times oraz wydany w 1967 roku A Christmas Album Barbry Streisand. Najlepiej sprzedający się świąteczny album należy tam do Elvisa Presleya – sprzedano go w ponad 10 milionach egzemplarzy.

18. Kozy kochają All I Want For Christmas Is You. Angielski rolnik Angus Wielkopolski odkrył, że kozy dają więcej mleka słuchając tej piosenki, niż jakiejkolwiek innej! Odkrycia dokonano na farmie w St. Helens w pobliżu Yorku, gdzie personel słucha muzyki podczas dojenia krów. Odkryto, że kozy produkują nawet pół kufla więcej mleka, gdy w tle rozbrzmiewa świąteczny szlagier Carey.

19. W 2010 roku Mariah nagrała piosenkę na nowo i umieściła ją na swoim drugim świątecznym albumie Merry Christmas II You. Na nowo nagrano wokal, złagodzono dźwięk dzwonka oraz wyeksponowano bardziej dźwięk bębnów. Zmodyfikowano także początek utworu – powoli wprowadzający wokal Carey zastąpiono instrumentalnym fragmentem orkiestrowym.

20. W 2011 roku Justin Bieber nagrał swoją wersję piosenki, zaśpiewaną w duecie z Carey. Utwór został umieszczony na jego świątecznym albumie Under the Mistletoe.

21. W 2015 roku Mariah wydała książkę dla dzieci bazującą na świątecznej tematyce utworu. Książka sprzedała się w ponad 750 tys. egzemplarzy.

22. W 2017 roku ukazał się film animowany Mariah Carey. Świąteczne życzenie inspirowany utworem i książką z 2015 roku, opatrzony muzyką Mariah i jej własnym komentarzem.

23. W popularnym programie emitowanym w amerykańskiej stacji CBS The Late Late Show with James Corden 15 grudnia 2016 roku Carey zaśpiewała piosenkę w segmencie show zwanym Carpool Karaoke. Wraz z nią utwór zaśpiewali: Adele, Lady Gaga, Elton John, Demi Lovato, Selena Gomez, Gwen Stefani, Chris Martin, Nick Jonas i Red Hot Chilli Peppers. Video umieszczone w serwisie YouTube błyskawicznie przybrało formę viralu – w ciągu doby zanotowało 2 miliony wyświetleń. Trzy tygodnie później video posiadało ponad 25 milionów wyświetleń, a do dzisiaj liczba zwiększyła się do 52 mln.

24. 24 grudnia 2020 roku w ciągu 24 godzin utwór został odtworzony w serwisie Spotify rekordową liczbę 17 223 237 razy. Żadnemu artyście nie udał się do tej pory taki wynik. 15 października 2021 roku wynik Mariah przebiła Adele z piosenką Easy On Me.

25. Główny teledysk do utworu został do tej pory obejrzany w serwisie YouTube ponad 717 miliony razy, a w serwisie Spotify piosenkę odtworzono ponad 1 miliard razy! All I Want… jest pierwszą świąteczną piosenką, której udało się przebić na tej platformie granicę miliarda streamów.


Podobał Ci się wpis? Polub nas na Facebooku oraz Instagramie i nie przegap innych artykułów z serii XX faktów, które musisz wiedzieć o… :)

Jedna uwaga do wpisu “25 faktów, które musisz wiedzieć o All I Want for Christmas Is You

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s