20 faktów, które musisz wiedzieć o Stripped

1. Stripped było nagrywane przez Depeche Mode jako jeden z pierwszych utworów na album Black Celebration pod koniec 1985 roku w Worldwide International Studios i Westside Studios w Londynie. Numer ukazał się na singlu 10 lutego 1986 roku.

2. Utwór jest napędzany przez charakterystyczny, motoryczny podkład. W pierwotnym, surowym demo nagrania był to wyłącznie zapętlony, obniżony o pół oktawy dźwięk stojącego na biegu jałowym motocykla Martina Gore’a. W studiu efekt ten zreplikowano i dodatkowo podkręcono zapętlając zagrany na gitarze akustycznej akord, który dodatkowo nałożony na fortepianowy łomot. W początek utworu wsamplowano także odgłos startu silnika samochodu, którym był Porsche 911, należący do Dave’a Gahana.

3. Na potrzeby piosenki wykonano specjalny pokaz fajerwerków, których wsamplowane odgłosy można usłyszeć pod koniec nagrania, tuż przed zamykającymi całość dźwiękami tykającego zegara. Pokaz wykonano przed studiem Hansa w Berlinie. Żeby bardziej wychwycić dźwięki startujących rakiet, na placu przed studiem ustawiono je pod bardzo niskim kątem i wokół nich rozmieszczono pięć, oddalonych od siebie o kilka metrów mikrofonów.

4. Finalny kształt utwór zyskał podczas sesji nagraniowych, które odbyły się na początku 1986 roku w Hansa Tonstudios w zachodnim Berlinie. Studio było zlokalizowane w opuszczonej dzielnicy miasta, tuż przy murze berlińskim. Mroczny klimat miejsca został podświadomie przeniesiony przez zespół do ostatecznej wersji nagrania.

5. Zmiksowanie utworu do jego ostatecznej wersji zajęło Brytyjczykom 9 dni. Powodem tak długich szlifów była nie tyle duża ilość wsamplowanych w niego dźwięków ale i mocno urozmaicona struktura brzmieniowa nagrania, która była zapisana aż na 48 ścieżkach.

6. Stripped pojmowany w bardzo uniwersalny sposób opowiada o dążeniu/powrocie do wolności bądź rozbieraniu się do nagich, pierwotnych, naturalnych emocji które tkwią głęboko w każdym człowieku. Tylko dotarcie do nich może pomóc człowiekowi w podejmowaniu prawdziwie suwerennych decyzji oraz byciu naprawdę sobą. Na prawdziwe, nagie, wewnętrzne Ja nie mają wpływu ludzie, politycy, telewizja czy inne szeroko pojmowane media. By poczuć się wolnym, trzeba czasem odrzucić zdobycze cywilizacji, manewrujące nami w różnoraki, nie zawsze dobry sposób. Tekst do utworu został napisany przez Martina Gore’a w Berlinie i był mocno zainspirowany ówczesną, panującą tam rzeczywistością.

7. Tekst piosenki bywa również często interpretowany w bardziej dosłowny sposób. Nie chodzi tutaj jednak tylko o chęć zobaczenia kobiety bez ubrania lecz o pragnienie obcowania z nią bez zewnętrznych i wewnętrznych produktów współczesnego życia. Odwrócenie uwagi od wszystkich mniej lub bardziej istotnych spraw i rzeczy życia codziennego ma na celu nie uwiedzenie kobiety, lecz chęć zaznajomienia się bardziej z jej wewnętrznym Ja.

8. Przy okazji Stripped zespół nawiązał po raz pierwszy współpracę z Markiem Ellisem znanym szerzej jako Flood. Ellis był autorem remiksu Highland Mix.

9. Znajdujący się na 12-calowym singlu numer Breathing in Fumes jest w rzeczywistości surowym, bardziej eksperymentalnym remiksem Stripped. Zespół pozwolił sobie na swoją, bardziej odjechaną wersję w związku z przygotowaniem przez Flooda remiksu Highland Mix, który robił na singlu za rozszerzoną i tym samym bardziej zbliżoną do oryginału wersję Stripped.

10. Teledysk do utworu został wyreżyserowany przez Petera Care’a. Był to ostatni wideoklip nakręcony przez niego dla Depeche Mode.

11. Teledysk nakręcono w Berlinie, niedaleko Hansa Tonstudios, w którym był miksowany cały album Black Celebration. Lokalizacja teledysku nieopodal studia była pomysłem członków zespołu i miała podkreślić jedność między tworzoną przez nich muzyką i mrocznym wizerunkiem, który przyjęli na Black Celebration.

12. W teledysku członkowie zespołu zdemolowali sowiecką Ładę VAX-2102. W połączeniu z wydźwiękiem utworu oraz w kontekście ówczesnej sytuacji politycznej w Europie niosło to ze sobą bardzo wymowny przekaz dla społeczeństw będących w przededniu uwolnienia się z szponów komunizmu.

13. W USA na pierwszym singlu promującym album Black Celebration ukazał się bardziej popowy numer But Not Tonight. Wytwórnia Sire uznała, że Stripped jest zbyt mroczny na amerykański rynek, dlatego nagranie wylądowało tam na singlu But Not Tonight jedynie jako b-side. Zespół był bardzo niezadowolony z tej decyzji, a Alan Wilder swego czasu określił ją mianem skoku na kasę. But Not Tonight poniosło w USA totalną klapę. W pozostałych krajach Stripped był głównym singlem, natomiast But Not Tonight pełnił rolę b-side’a.

14. Z racji brzmieniowego skrętu zespołu w Stripped w bardziej mroczne klimaty numer nie był wielkim mainstreamowym przebojem. Nagranie dotarło jedynie do #15 na liście najlepszych singli w Wielkiej Brytanii. Największym hitem nagranie było w Niemczech, docierając na tamtejszej liście do #4. Stripped wskoczył także do Top 10 krajowych list w Irlandii, Finlandii, Szwecji i Szwajcarii.

15. Singiel sprzedał się na całym świecie w ilości ok. 500 tys. egzemplarzy fizycznych i cyfrowych, z czego ponad 200 tys. rozeszło się w Niemczech a 70 tys. w Wielkiej Brytanii.

16. Utwór jest najczęściej odtwarzanym nagraniem z albumu Black Celebration w serwisie Spotify z liczbą 23 mln streamów (stan na marzec 2023).

17. Numer podczas wszystkich dotychczasowych tras koncertowych zespołu został łącznie zagrany 750 razy. Pierwszy raz zespół wykonał nagranie 29 marca 1986 roku na sekretnym koncercie w Oxfordzie, dwa dni przed oficjalnym startem trasy Black Celebration Tour. Ostatnie jak dotąd wykonanie na żywo miało miejsce 25 lipca 2018 roku w Berlinie podczas ostatniego koncertu w ramach trasy Global Spirit Tour. Występ z dwóch ostatnich berlińskich koncertów nagrano na potrzeby filmu Spirits In the Forest i wydawnictwa Live Spirits.

18. W 1998 roku zespół Rammstein nagrał cover Stripped. Nagranie promowało album For the Masses, będący kompilacją coverów Depeche Mode wykonywanych przez różnych artystów. Stripped w wykonaniu Rammstein zostało wybrane na główny singiel promujący cały projekt. Do utworu nagrano kontrowersyjny teledysk, a sam cover zyskał uznanie członków Depeche Mode.

19. Oficjalny teledysk umieszczony w serwisie YouTube w 2009 roku zanotował do marca 2023 roku  26 mln wyświetleń. Co ciekawe, umieszczony na kanale zespołu Rammstein wideoklip do ich coveru Stripped w ciągu zaledwie roku od publikacji zdążył dobić do wyniku przekraczającego 15 mln obejrzeń.

20. W 2004 roku swoją wersję piosenki nagrał Scooter. Jego cover znalazł się na wydanej w listopadzie dziesiątej studyjnej płycie Mind the Gap. Wersja Scootera jest nieznacznie zmienioną, delikatnie pchniętą w ramy techno wersją oryginalnego wykonania.


2 uwagi do wpisu “20 faktów, które musisz wiedzieć o Stripped

  1. Warto było by tez chyba wspomnieć że nasz polski Tonpress wydał 7 i 12 calową wersję Stripped na nasz rynek , a to jak na tamte czasy majstersztyk :)

    Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s