27 faktów, które musisz wiedzieć o I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)


1. I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me) zostało nagrane przez Whitney Houston wiosną 1986 roku. Piosenka ukazała się na komercyjnym singlu rok później – 2 maja 1987 roku, na miesiąc przed premierą drugiej płyty artystki – Whitney.

2. Piosenkę napisał żeńsko – męski duet Shannon Rubicam i George Merill (wydający także swoje albumy pod szyldem Boy Meets Girl). Duet kilka miesięcy wcześniej stworzył dla Whitney utwór How Will I Know. Ogromny międzynarodowy sukces piosenki spowodował, że władze wytwórni Whitney poprosiły duet o skomponowanie kolejnego wielkiego przeboju, który miałby promować drugi studyjny album diwy.

3. Piosenką, która pierwotnie miała promować drugi album Whitney był utwór Waiting to a Star to Fall. Menadżer Whitney odrzucił go, prosząc Merilla i Rubicam o inną propozycję. Piosenka trafiła do Belindy Carlisle, jednak finalnie nie została uwzględniona na płycie Heaven on Earth. Duet wydał Waiting to a Star to Fall jako singiel promujący płytę ich projektu Boy Meets Girl – Reel Life.

4. Pierwsza surowa wersja I Wanna Dance with Somebody została napisana w ciągu jednego popołudnia w małym, garażowym studiu duetu Merill/Rubicam. Później poprawialiśmy ją następnego dnia i zaczęliśmy nagrywać na naszym małym 4-kanałowym mikserze Teac-4. – wspominała po latach Shannon.

5. Profejsonalne demo utworu zostało nagrane w większym studiu należącym do przyjaciela Shannon i George’a. Numer zaśpiewany pierwotnie przez Shannon nagrano w stylu synth – rockowym. Dopiero ta wersja trafiła w ręce szefa wytwórni, dla której nagrywała Whitney.

6. Inspiracją do powstania piosenki nie było zwykłe „chcę iść na dyskotekę i tańczyć”. Prawdziwą myślą, kryjąca się w tekście i przesłaniu utworu było „chcę z kimś przetańczyć całe życie”. Po raz kolejny inspiracja została zaczerpnięta z jednego z tych dylematów, których często doświadczają samotni ludzie – niepokoju, który pojawia się gdy nie chcesz spędzić kolejnego wieczoru w samotności i tęsknisz za prawdziwą miłością. – tłumaczyła Rubicam.

7. Geogre Merill udał się z zmiksowaną wersją demo utworu na lotnisko, na którym Clive Davis – szef Aristy – wsiadał właśnie do samolotu. Merill poprosił Clive’a by dał mu znać, jeśli nie będą chcieli tego utworu dla Whitney, ponieważ wtedy nagrają go z Shannon w ramach projektu Boy Meets Girl. Po szybkim przesłuchaniu numeru w samolocie, Clive powiedział, że zamierzają go zatrzymać dla Whitney i nie ma już mowy, by odzyskali utwór dla siebie.

8. Narada Michael Walden, który został producentem utworu początkowo nie był zadowolony z synth – rockowej wersji demo piosenki ponieważ uważał, że przypomina za bardzo styl country. [To] przypominało mi piosenkę rodeo z śpiewem Oliwii Newton-John. Uwielbiam Oliwię Newton-John, ale dla Whitney Houston taki numer nie wydawał mi się właściwy. Czułem, że musi być jakiś sposób, abym mógł sprawić by był bardziej zabawny.

9. Walden postanowił przekształcić I Wanna Dance with Somebody w coś bardziej odlotowego. Wraz z swoimi muzykami sesyjnymi nagrał znaną wszystkim żywą, taneczną wersję Somebody. Waldenowi zależało by utwór był bardziej witalny, dlatego wzbogacił aranżację utworu o syntetyczne dźwięki rogów czy klaśnięcia przed wejściem w refren. Znacznej modyfikacji uległa także linia basu.

10. Syntetyczne dźwięki perkusji zostały nagrane przy użyciu automatu perkusyjnego Roland TR-808. Co ciekawe, automat wprowadzony na rynek w 1980 roku okazał się początkowo sprzedażową klapą. Firma Roland wyprodukowała jedynie 12 tys. sztuk i zaprzestała produkcji w 1983 roku, przy okazji znacznie obniżając jego cenę detaliczną. Automat zyskał uznanie producentów muzycznych dopiero w drugiej połowie lat 80. i dzisiaj jest uznawany za jedną z maszyn, która zdefiniowała brzmienie muzyki pop, dance i rocka drugiej połowy lat 80.

11. Wersja Somebody stworzona przez Waldena spowodowała wytworzenie ogromnego kontrastu między tekstem i brzmieniem piosenki. Pierwsza wersja piosenki nie posiadała w tytule dopisku Who Loves Me. Został on dodany, kiedy Whitney nagrała swoją wersję. Zabieg ten miał na celu podkreślenie bardziej emocjonalnej strony utworu – nie chciano, by numer został potraktowany jako zwykła taneczna piosenka, lecz by wraz z żywym rytmem odpowiednio wybrzmiało także zawarte w nim przesłanie.

12. Whitney śpiewając Somebody nie chciała skupiać się na samotności i bardziej emocjonalnym, smutnym wydźwięku, płynącym z tekstu piosenki. Houston przedstawiła utwór z perspektywy kogoś, kto chce czerpać radość z towarzystwa, z poruszających się na parkiecie ciał. Stąd w trakcie utworu pojawiają się chichoty, radosne okrzyki czy histeryczne, energetyczne Don’tyouwannadance, Sayyouwannadance, don’tyouwannadance! Wokal miał pochodzić od kogoś, kto osiągnął cel, o którym mowa w tekście piosenki.

13. Początkowo utwór spotkał się z mieszanymi opiniami krytyków muzycznych. Piosenkę krytykowano za powtarzanie motywów, które wywindowały na szczyt list przebojów Girls Just Want to Have Fun Cyndi Lauper jak i How Will I Know samej Whitney. Whitney zarzucano pójście po najmniejszej linii oporu a Somebody oceniono jako leniwą imitację formuły wypracowanej przez nią samą i Lauper. Publiczność od początku była jednak innego zdania, a wielu negatywnie nastawionych do utworu krytyków zmieniło jego postrzeganie dopiero z biegiem lat, kiedy okazało się, że Somebody kapitalnie przetrwał próbę czasu stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przebojów muzyki popularnej lat 80.

14. Teledysk do Somebody wyreżyserował Brian Grant, który nakręcił dwa lata wcześniej How Will I Know. Kluczowym elementem wideoklipu był taniec. Sporym wyzwaniem dla reżysera i choreografki Arlene Phillips był fakt, że Whitney… nie potrafiła tańczyć! Problem rozwiązano w bardzo prosty sposób – zminimalizowano taneczne ruchy Whitney i otoczono ją prawdziwymi tancerzami.

15. Piosenka została w 1988 roku nagrodzona statuetką Grammy w kategorii Najlepsze żeńskie wokalne wykonanie pop.

16. Utwór był czwartym z kolei singlem Houston, który wylądował na szczycie amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Piosenka spędziła na szczycie zestawienia 2 tygodnie. Tydzień dłużej utwór przewodził na liście radiowej Hot 100 Airplay, stając się w USA jednym z największych przebojów lata 1987 roku. Somebody był także pierwszym numerem 1 Houston na liście klubowej Hot Dance/Disco Club Play.

17. Piosenka spędziła 8 tygodni na szczycie singlowej listy European Hot 100. W sierpniu 1987 roku Whitney przez 3 tygodnie okupowała jednocześnie szczyt europejskiej listy singlowej i albumowej z krążkiem Whitney.

18. I Wanna Dance with Somebody był pierwszym globalnym numerem 1 Whitney Houston stając się największym przebojem lata 1987 roku na wszystkich największych muzycznych rynkach począwszy od USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Niemiec przez Francję, Hiszpanię, Włochy po Australię, Nową Zelandię i RPA. Numer w podsumowaniu rocznym był trzecim największym przebojem 1987 roku w Wielkiej Brytanii i czwartym w USA.

19. Singiel z piosenką sprzedał się na całym świecie w ponad 6 mln egzemplarzy fizycznych i cyfrowych stając się jednocześnie najlepiej sprzedającą się piosenką Whitney z lat 80. oraz najlepiej sprzedającym się utworem w całej jej karierze zaraz po I Will Always Love You.

20. Książę Harry i Księżna Meghan Markle wybrali I Wanna Dance with Somebody na swój pierwszy weselny taniec.

21. Utwór z liczbą 670 mln streamów jest najczęściej odsłuchiwanym numerem Whitney Houston w serwisie Spotify.

22. Teledysk z liczbą 293 mln wyświetleń jest czwartym najchętniej oglądanym teledyskiem Houston w serwisie YouTube. Codziennie wideoklip notuje średnio 200 tys. nowych wyświetleń.

23. Zanim piosenka została wydana oficjalnie na singlu w maju 1987 roku Whitney wielokrotnie wykonywała ją na żywo podczas trasy koncertowej The Greatest Love World Tour. Numer wraz z premierową balladą Didn’t We Almost Have It All był umieszczony w regularnej setliście począwszy od pierwszego koncertu w Columbii 26 lipca 1986 roku. 

24. I Wanna Dance with Somebody jest obok How Will I Know najczęściej wykonywanym przez Whitney utworem na żywo. W całej swojej karierze artystka wykonała go live 390 razy. Ostatni raz przed śmiercią Houston zaśpiewała go podczas koncertu w Manchesterze 17 czerwca 2010 roku.

25. Cover I Wanna Dance with Somebody w wykonaniu Boy Meets Girl ukazał się pod koniec 1988 roku na składance Number One with a Bullet wydanej w USA i Japonii. Ideą składanki wydanej przez Cypress Records było rzucenie światła na przeboje wielkich sław muzyki śpiewane przez ich autorów. Album miał być odą do autora piosenek. Na płycie pojawiły się covery autorów hitów tj. Crazy for You (Madonna), We Build This City (Starships) czy True Colors (Cyndi Lauper).

26. Somebody na przestrzeni lat było bardzo chętnie coverowane przez innych artystów. Po piosenkę sięgnęli m.in. Fall Out Boy, Jessie J, David Byrne, Marian Hill czy Deborah Cox.

27. Wokale i fragmenty tekstu Somebody są także często samplowane przez innych artystów. Po elementy hitu Whitney sięgnęły w ostatnich latach m.in. Lumidee (DANCE!), Bebe Rexha (The Way I Are (Dance with Somebody)) czy Estelle (Freak).


 

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s