BEHIND: Na tropie muzyki z „Agenta”

ver-ost

Agent – pierwszy program typu reality show w polskiej telewizji, emitowany na kanale TVN w latach 2000 – 2002, na licencji belgijskiego formatu De Mol (tł. „kret”). W Holandii program jest emitowany nieprzerwanie od 1999 roku i po dzień dzisiejszy jest ratingowym hitem stacji AVROTROS (do 2014 r. funkcjonującej jako AVRO). W Belgii w której zrodził się pomysł programu, początkowo planowano dwie edycje – pierwszą wyemitowano na przełomnie 1998 i 1999 roku, drugą w 2000 roku. Ze względu na gigantyczne zainteresowanie programem postanowiono zrealizować trzecią edycję w 2003 roku. W 2016 roku format reaktywowano – pierwszy odcinek miał w Belgii rekordową oglądalność, a udział emitującej go stacji VIER w grupie 4+ sięgnął 32,9%, zaś w komercyjnej 18-54 – 45%. Również w Polsce postanowiono wskrzesić program – w odróżnieniu do trzech pierwszych edycji, teraz do udziału w reality show zaproszono gwiazdy polskiego show-biznesu. Sukces odświeżonego formatu zaowocował kolejną edycją, którą możemy śledzić obecnie na antenie TVN.

Zaraz, zaraz… nie o mediach jest ta strona, a o muzyce. Kiedyś wspominałem, że moje fascynacje muzyką prowadzą mnie w rozmaite rejony. Muzyka jest mocnym ogniwem formatu, którym jest Agent – interesowała mnie w tym programie od zawsze. Pierwsze wersje polskiego Agenta wspomagane były przez program Na tropie agenta – w ramach cyklu Behind postanowiłem podążyć tropem muzycznych motywów z różnych wersji tego programu. Jak się okazało, nie mnie jedynego intrygowało i nadal intryguje to zagadnienie – przykładem okazały się rozmaite znaleziska w internecie.


PRODUCTION MUSIC

Nagrania użyte w polskiej wersji programu Agent są przykładem tzw. muzyki produkcyjnej. Co ciekawe – po dzień dzisiejszy nie wiadomo dokładnie kto jest autorem motywów z czołówek pierwszych trzech edycji, w których przedstawiano uczestników programu. Większość nagrań słyszalnych w tle programu Agent to kompozycje, które w formie licencji udostępniane są przez wytwórnie klientom do wykorzystania w filmach, telewizji, radiu, grach wideo i innych mediach. Wytwórnia wynajmuje kompozytora, płaci mu za wykonanie zlecenia w formie określonych nagrań i nabywa 100% praw do takich kompozycji. Dzięki temu udzielenie licencji potencjalnemu klientowi może odbywać się już bez zgody kompozytora i jest zdecydowanie tańsze niż w przypadku utworów muzyki popularnej, w której obowiązuje czynnik: im bardziej wpływowy artysta, tym droższa licencja. Tutaj nie ma tego bodźca, windującego cenę licencji do astronomicznych kwot. Wytwórnie posiadające w swoich zasobach muzykę produkcyjną często publikują ją na albumach kierowanych do branży. Takiej płyty nie można kupić, ale można wykupić licencję na użytkowanie poszczególnych nagrań np. w programie telewizyjnym.


NO REST

Najbardziej mrożącym krew w żyłach, tworzącym efekt „wow” był motyw pojawiający się na początku programu i przed przerwą reklamową (I i II edycja). Motywu używano także w zapowiedziach programu w ciągu tygodnia. Autorem kompozycji No Rest jest D. Todd Sorensen. Nagranie znajduje się w banku Non Stop Music Library działającej pod szyldem koncernu Warner. Gro kompozycji słyszalnych w pierwszych trzech edycjach Agenta wytwórnia umieściła swego czasu na wydanej w Niemczech płycie Orchestral Short Cuts.


DANGER & DRAMA

Utwory autorstwa Lee Levina tj. Trapped czy Prime Time Mysteries należące do bazy Abaco Music Libraries wydano w USA na albumie Danger & Drama w lutym 2000 roku.


TRACES OF FEAR

Kompozycja znana każdemu, w szczególności z antenowych zapowiedzi Agenta. Bardzo często pojawiała się w programie Nie do wiary – TVN sporadycznie używał tego motywu także w Superwizjerze i w programie Uwaga. Można go też wyłapać w pierwszych sezonach Kuchennych rewolucji. Autorami utworu są David Rogers oraz Paul Shaw. Brytyjska wytwórnia Atmosphere Music Ltd, dzisiaj znajdująca się pod skrzydłami kompanii Universal umieściła kompozycję m.in. na płycie Hard Drama. Tytuł mówi sam za siebie – tego motywu nie da się zapomnieć!


TWO STEPS FROM HELL

W czołówce programu Agent – Gwiazdy umieszczono utwór pochodzący z wydanego w 2014 roku przez wytwórnię Two Steps From Hell albumu Open Conspiracy. Two Steps From Hell jest założoną w 2006 roku przez Thomasa Bergensena i Nicka Phoenixa wytwórnią produkującą muzykę do trailerów filmowych, programów telewizyjnych czy gier wideo. Open Conspiracy jest albumem będącym mroczną hybrydą muzyki elektronicznej i orkiestrowej. Głównym współautorem utworu Haiganon, wykorzystanego w czołówce programu Agent – Gwiazdy jest islandzki producent, autor tekstów piosenek i kompozytor Hitesh Ceon. Na płycie znalazło się także kilka innych, kapitalnych utworów jego autorstwa – Resistance is Fatal, At the Core, Hope from Darkness, Second Source czy Dreams Collide.


LIKE A GHOST

Charakterystycznym motywem słyszalnym podczas prezentacji wyników testu wiedzy o tytułowym agencie w polskiej wersji Agent – Gwiazdy jest kompozycja autorstwa Alexis Smith & Joe Hensona – Like a Ghost, z biblioteki Audio Network. Na stronie wydawcy można odsłuchać wszystkich 14 wersji utworu przeznaczonego do sprzedaży. W kompozycji wykorzystano analogowy 61-klawiszowy, polifoniczny syntezator Roland Juno 60, produkowany w latach 1982-1984, kupiony na wyprzedaży za 50 funtów, w czasach gdy był już niemodny. Dzisiaj cena tego syntezatora na aukcjach internetowych sięga nawet 2000 funtów!


DOMINIQUE PAUWELS & ROSE D’OR

Autorem muzyki z czołówki do pierwszej, oryginalnej, belgijskiej wersji Agenta – De Mol – jest kompozytor Dominique Pauwels. Pauwels tworzy muzykę do produkcji telewizyjnych, teatralnych i filmowych. Od 1991 roku komponował muzykę na potrzeby belgijskiego nadawcy publicznego VRT. W stacji VRT TV1 wyemitowano pierwsze trzy belgijskie edycje programu De Mol. Za format De Mol, w tym za muzykę skomponowaną przez Pauwelsa, belgijska VRT otrzymała w 2000 roku Złotą Różę na Festiwalu Złotej Róży (Rose d’Or) ogranizowanym w tamtym czasie w Montreux nad Jeziorem Genewskim. Festiwal Złotej Róży jest organizowaną od 1961 roku największą na świecie, najbardziej prestiżową imprezą konkursową i targową w branży rozrywki telewizyjnej. Pauwels skomponował także motywy do pierwszych edycji programu w Niemczech i Wielkiej Brytanii.


ORATIO

Opening holenderskiej wersji programu, zatytułowanej Wie ist de Mol? od 1999 roku opatrzony jest neoklasyczną kompozycją autorstwa Ugo Farella – Oratio. Utwór pochodzi z jego debiutanckiej płyty Preces Meae, wydanej w 1999 roku pod szyldem wytwórni Sony. Stacja AVROTROS (dawniej AVRO), emitująca holenderską wersję Agenta zaczerpnęła do czołówki programu 41-sekundowy fragment (od 00:56 do 01:37) 12. ścieżki z płyty Preces Meae. W odcinkach używano starannie dobranych nagrań, występujących na ścieżkach dźwiękowych do filmów tj. Speed, Kruk 2: Miasto aniołów, Matrix, Mission Impossible, Traffic, Batman: Początek, Sin City, Dexter, Constantine, Aviator i wiele innych. Najczęściej były to kompozycje z mocno rozbudowaną sekcją orkiestrową – tzw. muzyka epicka.


THE MOLE OST

Amerykanie wszystko robią z rozmachem – tak również było z The Mole. Do tamtejszej wersji programu nagrano specjalną ścieżkę dźwiękową. 27 kompozycji autorstwa Davida Michaela Franka wydano na płycie CD we wrześniu 2001 roku. W 2009 roku główny motyw muzyczny programu został nominowany do nagrody Emmy w kategorii Najlepszy muzyczny motyw przewodni.


LINKI:

ifarm.nl/demol/ – kopalnia informacji na temat motywów muzycznych wykorzystanych w poszczególnych odcinkach każdej edycji holenderskiego Wie ist de Mol? od 2001 do 2011 roku + szczegółowo opisana muzyka pojawiająca się w trzeciej wersji belgijskiej De Mol z 2003 roku

widm2012.nl – holenderska strona z muzyką z tamtejszych edycji programu z plikami do pobrania

tnfp.tv/news/impressive-return-of-the-mole-in-belgium/ – pełny artykuł na temat rekordu oglądalności reaktywowanej edycji De Mol w Belgii

6 uwag do wpisu “BEHIND: Na tropie muzyki z „Agenta”

 1. Bardzo ciekawa strona. Ja również z wielką ochotą wracam do poszczególnych kawałków z naszych, polskich edycji „Agenta”. Osobiście bardzo lubię utwory: „Desperation”, „Lost Soul”, „Harrow’s Way”, „Runaway” oraz „Will you come”.

  Pozdrawiam :)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Główny motyw muzyczny do programu „Nie do wiary” został skomponowany przez muzyka i kompozytora Szymona Wysockiego w studiu RPM, ale przez prawa autorskie, które w całości do realizacji programu NDW kupił TVN, piosenka z intro nie jest oficjalnie nigdzie dostępna.

   Polubienie

 2. czy jeśli użyłbym muzyki z programu agent gwiazdy i wrzucił film z tą muzyką do sieci to jakie mogłyby być tego konsekwencje? Zostałbym oskarżony o kradzież w sądzie? czy ewentualne zarobki przeszłyby do twórcy tej muzyki?

  Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s