30 faktów, które musisz wiedzieć o Enjoy the Silence

1. Enjoy the Silence został napisany przez głównego autora piosenek Depeche Mode – Martina Gore’a. Piosenka opowiada o wyrażaniu siebie w myślach i uczuciach. Słowa stają się zbędne, ponieważ ich nieodpowiednie użycie potrafi zranić. Autor preferuje więc ciszę, która zapewnia mu spokój.

2. Utwór w swoim ostatecznym kształcie został nagrany latem 1989 roku w PUK Recording Studios zlokalizowanym w duńskim miasteczku Randers. Finalnego miksu utworu dokonano jesienią w Master Rock Studios w Londynie, a piosenkę na singlu wydano 5 lutego 1990 roku.

3. Pierwotna wersja utworu była surowo brzmiącą balladą.

4. Alan Wilder po zapoznaniu się z pierwotną wersją nagrania uznał, że piosenka ma ogromny komercyjny potencjał i nadaje się bardziej na utwór taneczny z uwypukloną warstwą rytmiczną, niż na mroczną balladę. Pozostali członkowie zespołu mieli początkowo wątpliwości, ale ostatecznie dali Alanowi Wilderowi wolną rękę. Wilder wraz producentem albumu, Floodem przerobili wersję balladową na bardziej taneczną.

5. Po zapoznaniu się przez pozostałych członków zespołu z przyspieszoną wersją utworu, Martin Gore dodał do niego charakterystyczny gitarowy riff, a Dave Gahan wokal. W ten sposób powstała finalna, najbardziej zbliżona do znanej z albumu Violator wersja nagrania. Zespół spędził jednak kolejne dni na dopracowaniu utworu. Po tygodniu wszyscy doszli do wniosku, że żadna kolejna wersja nie była już tak dobra i uzyskana kilka dni wcześniej wersja demo stała się ostateczną bazą dla wersji albumowej piosenki.

6. Miksem piosenki początkowo zajmował się Francois Kevorkian. Jednak to miks Daniela Millera słychać w ostatecznej singlowej i albumowej wersji utworu. Po zapoznaniu się z wersją Kevorkiana, Miller – producent i szef wytwórni Mute, stwierdził, że utwór może brzmieć jeszcze lepiej. Zespół pozwolił mu spróbować zmiksować nagranie ponownie. Po dokonaniu zmian, decyzją Millera, na głównym singlu 7-calowym, singlu kompaktowym i kasetowym ukazał się miks jego autorstwa.

7. Do utworu został nagrany teledysk wyreżyserowany przez Antona Corbijna. Ideą reżysera było sfilmowanie Dave’a Gahana ubranego jak Mały Książę, z koroną i płaszczem, przemierzającego opuszczone krajobrazy i ciągnącego za sobą leżak. Wideo miało nieść ze sobą przesłanie, że choć jesteś bogaty i potężny, poszukiwanie wewnętrznego spokoju i ciszy będzie zawsze ważnym wyzwaniem, nawet dla króla.

8. Zespół nie zaakceptował od razu wizji Antona Corbijna na teledysk do Enjoy the Silence. Grupa chciała nakręcić bardziej tradycyjny wideoklip, pasujący do ich wizerunku. Czwórka z Basildon obawiała się, że kręcąc wideo w koncepcji zaproponowanej przez Corbijna, mogą popełnić wizerunkowy błąd w najbardziej kluczowym momencie swojej kariery. Przekonało ich dopiero wytłumaczenie, że król z teledysku ma reprezentować człowieka, który posiada wszystko, z wyjątkiem cichego miejsca, w którym mógłby usiąść i cieszyć się widokiem.

9. Teledysk był kręcony przez tydzień w południowej Portugalii, północnej Szkocji i Alpach Szwajcarskich. W nagraniach plenerowych brał udział reżyser, Dave Gahan i producent Richard Bell.

10. Nie we wszystkich scenach w wideo w roli króla występuje Dave Gahan. Pod koniec kręcenia teledysku reżyser postanowił nakręcić scenę, w której króla widać z oddali, z dużej odległości. Dave Gahan był przeziębiony i miał już tak dość kręcenia teledysku, że poprosił, żeby w tej scenie w roli króla wystąpił producent Richard Bell. Zostawił mu płaszcz i koronę, a sam poleciał helikopterem do hotelu.

11. Andy Fletcher faworyzował koncepcję Corbijna, ponieważ w przeciwieństwie do Dave’a Gahana musiał spędzić na planie klipu około godziny czasu.

12. Dave Gahan w jednym z wywiadów przyznał, że kręcąc w górach zdjęcia do klipu czuł się jak idiota. Mimo ostatecznej zgody zespołu na koncepcję teledysku Corbijna, jemu pomysł na klip nie podobał się do samego końca a w trakcie zdjęć był bardzo niecierpliwy i często odmawiał kręcenia proponowanych przez reżysera ujęć.

13. W teledysku użyto nieco innej wersji utworu, niż ta, która znajdowała się na albumie. Wersja z teledysku posiadała nowe i rozszerzone instrumentalne wprowadzenie i nigdy nie została wydana w formacie audio.

14. Istnieją dwie wersje teledysku Corbijna. Pierwsza wersja zaczyna się od spojrzenia Andy’ego Fletchera w prawo w momencie w którym zaczyna się utwór. Ujęcia Dave’a Gahana w stroju króla śpiewającego bezpośrednio do kamery są przeplatane jego wędrówką po górach. Wideo kończy się w momencie, kiedy Dave wyśpiewuje ostatni wers piosenki a następnie kładzie palec na ustach, jakby chciał uciszyć widza. Druga, bardziej znana wersja rozpoczyna się od spojrzenia Martina Gore’a w prawo gdy zaczyna się piosenka i pomija ujęcia Dave’a Gahana śpiewającego bezpośrednio do kamery, a kończy się gdy w momencie wyśpiewania ostatniego wersu Gahan siedzi na leżaku na śniegu.

15. Na potrzeby emitowanego w francuskiej telewizji Antenne 2 (dzisiejsza France 2) programu Champs-Élysées prowadzonego przez Michela Drucknera nakręcono specjalny teledysk do Enjoy the Silence na tarasie widokowym południowej wieży World Trade Center. Premiera wideoklipu odbyła się 24 marca 1990 roku.

16. Enjoy the Silence jest jedynym singlem Depeche Mode, który trafił do Top 10 amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Utwór zadebiutował na liście 14 kwietnia 1990 roku na pozycji #96 i konsekwentnie piął się w górę notowania przez kolejnych 14 tygodni, docierając 14 lipca do pozycji #8. Nagranie pozostało w Top 10 notowania przez 3 tygodnie i łącznie spędziło w całym zestawieniu pół roku.

17. W tym samym tygodniu w którym nagranie dotarło do #8 na Billboard Hot 100, singiel otrzymał w USA złotą płytę za 500 tys. sprzedanych egzemplarzy.

18. Piosenka jest największym radiowym hitem zespołu. Nagranie jest jedynym utworem Depeszy, które dotarło na szczyt listy European Airplay Top 50. W kwietniu 1990 roku utwór spędził na szczycie zestawienia 2 tygodnie.

19. Na liście singlowej w Wielkiej Brytanii piosenka dotarła do #6 pozostając na tej pozycji przez 3 kolejne tygodnie. Singiel z piosenką sprzedał się tam w liczbie ponad 400 tys. egzemplarzy i zdobył status złotej płyty.

20. 10 lutego 1991 roku piosenkę uhonorowano nagrodą BRIT Awards (brytyjski odpowiednik nagród Grammy) w kategorii Najlepszy brytyjski singiel. Jest to jedyna nagroda BRIT, jaką uhonorowano zespół. Członkowie formacji ostatecznie jednak zbojkotowali uroczystość wręczenia nagród.

21. Singiel fizyczny sprzedał się na całym świecie w liczbie ok. 1,5 mln egzemplarzy.

22. Oryginalny teledysk do nagrania w ciągu 10 lat od umieszczenia w serwisie YouTube został obejrzany w nim ponad 345 milionów razy (stan na marzec 2023). Każdego dnia wideoklip jest oglądany ponad 200 tysięcy razy.

23. Wideoklipy z wersjami live utworu – występ u Davida Lettermana oraz występ z koncertu w Berlinie w ramach trasy Delta Machine zostały obejrzane w serwisie YouTube łącznie ponad 350 milionów razy.

24. W 2004 roku na potrzeby kompilacji Remixes 81 -04 Mike Shinoda (raper będący członkiem Linkin Park) stworzył remiks Enjoy the Silence dodając do oryginalnej wersji utworu klawisze, gitarę basową, gitarę elektryczną i perkusję. Remiks wydano na pierwszym singlu promującym kompilację pod dwiema równorzędnie funkcjonującymi nazwami: Enjoy the Silence (Reinterpreted) / Enjoy the Silence 04.

25. Enjoy the Silence 04 był pierwszym utworem Depeche Mode, który pojawił się jako ekskluzywny plik do pobrania w sklepie internetowym iTunes Music Store.

26. Nagranie jest najczęściej odtwarzaną piosenką z repertuaru zespołu w serwisie Spotify. Łączna liczba odtworzeń wersji singlowej i albumowej przekroczyła w marcu 2023 roku poziom 500 milionów streamów.

27. W 2006 roku włoski zespół Lacuna Coil nagrał metalowy cover Enjoy the Silence. Piosenka została wydana jako drugi singiel z płyty Karmacode. W 2007 roku New York Post umieścił ją na liście 100 najlepszych coverów wszech czasów.

28. Piosenka była coverowana także m.in. przez takich wykonawców jak HIM, Tori Amos, Carla Bruni, Keane, Bebo Best czy Susan Boyle! Fragment cover/remixu Ki:Theory został użyty w 2017 roku w pierwszym trailerze do filmu Ghost In the Shell.

29. W 2008 roku zespół Coldplay wydał dwa teledyski do utworu Viva La Vida. Alternatywna, mniej znana wersja została nakręcona przez Antona Corbijna, reżysera Enjoy the Silence. W swojej wersji klipu Corbijn mocno nawiązuje do teledysku, który stworzył dla Depeche Mode w 1990 roku. W roli króla pojawia się Chris Martin, z którego perspektywy śpiewana jest piosenka. W teledysku Martin niesie obraz Delacroix, który wiesza na końcu w białej szafce na szczycie wzgórza. Wówczas dołączają do niego pozostali koledzy z zespołu. W finalnej scenie Martin siedząc na leżaku kieruje swój wzrok na rozpościerające się przed nimi morze.

30. W 2017 roku swój folkowy cover przeboju Depeszy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie. 4 października w ramach 201. dnia akcji prowadzenia przez fanów z różnych części świata facebookowego fanpage zespołu, administratorką profilu została Tulia Biczak z zespołu, która podzieliła się na nim wykonaniem piosenki. Skutkiem tego działania było założenie miesiąc później zespołu Tulia. Cover stał się pierwszym singlem promującym album Tulia. Nagrano do niego teledysk, który w serwisie YouTube został obejrzany 4,6 mln razy.


4 uwagi do wpisu “30 faktów, które musisz wiedzieć o Enjoy the Silence

  1. 31. Powstało kilka coverów samego teledysku Enjoy the Silence nagranych przez fanów z całego świata. W Polsce również niedawno pojawił się taki cover z okazji 40-lecia powstania zespołu nagrany przez małżeństwo z Bielawy w woj. dolnośląskim

    Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s