25 faktów, które musisz wiedzieć o Running Up That Hill


1. Running Up That Hill (A Deal with God) został wydany 5 sierpnia 1985 roku jako pierwszy singiel promujący piąty studyjny album Kate Bush Hounds of Love.

2. Piosenka została napisana i wyprodukowana przez Kate Bush. Numer, zatytułowany pierwotnie A Deal with God powstał jako pierwszy z myślą o piątym albumie Brytyjki. Bush napisała utwór w jeden wieczór i nagrała jego demo późnym latem 1983 roku w nowo wybudowanym, w pełni wyposażonym 24 – ścieżkowym studiu powstałym w jednej ze stodół za farmą East Wickham zlokalizowanej w rodzinnym mieście Kate – Welling. Po wydaniu albumu The Dreaming Kate zainwestowała w własne studio by móc swobodnie eksplorować i eksperymentować z muzyką bez presji finansowej związanej z wynajmowaniem komercyjnych obiektów.

3. Numer został skomponowany za pomocą cyfrowego syntezatora Fairlight CMI. Kate Bush była jedną z pierwszych artystek korzystających z tego urządzenia, używając go po raz pierwszy na albumie Never for Ever z 1980 roku. Zamiast siadać przy pianinie lub z gitarą komponowała utwory na syntezatorze.

4. Prace nad utworem w studiu nagraniowym trwały między 4 listopada i 6 grudnia 1983 roku. Kate wspomagali w studiu producent Paul Hardiman, perkusista Stuart Elliott, basista Del Palmer oraz gitarzysta Alan Murphy. Starszy brat Kate, Paddy Bush zagrał w Running na bałałajce. Hardiman pomagał Kate w pracach nad melodią i całokształtem kompozycji.

5. Piosenka opowiada o tym, jak kobieta i mężczyzna mogliby inaczej postrzegać swoje role w związku, gdyby Bóg dał im możliwość zamiany miejsc: W dużej mierze chodzi o moc miłości i siłę, która łączy dwoje ludzi, gdy są bardzo zakochani. Ta siła może być groźna, gwałtowna i niebezpieczna a zarazem delikatna, kojąca, kochająca. Tekst mówi o tym, że gdyby te dwie osoby mogły zamienić się miejscami – mężczyzna mógł stać się kobietą, a kobieta mężczyzną – to być może mogliby bardziej zrozumieć uczucia tej drugiej osoby, rozumiejąc je z punktu widzenia płci przeciwnej. – tłumaczyła Kate w wywiadzie dla Tony’ego Myatta w 1985 roku. W późniejszym wywiadzie dla stacji BBC 1 dodała: Próbowałam powiedzieć, że tak naprawdę kobieta i mężczyzna nie mogą się do końca wzajemnie zrozumieć ponieważ są kobietą i mężczyzną. A gdybyśmy tak rzeczywiście mogli zamienić się rolami i mogli przez jakiś czas być na swoim miejscu? Myślę, że bylibyśmy bardzo zaskoczeni i doprowadziłoby to do lepszego zrozumienia siebie. Tak naprawdę pierwszym sposobem o jakim mogłam pomyśleć, by do tego doprowadzić było… zawarcie paktu z diabłem. Pomyślałam jednak: „A dlaczego by nie zawrzeć paktu z Bogiem?”. Uznałam, że o wiele potężniejsza jest idea proszenia Boga o zawarcie układu. Ja tę piosenkę wciąż nazywam A Deal with God.

6. Wytwórnia EMI po zapoznaniu się z utworem opatrzonym jeszcze tytułem A Deal with God uznała, że nie będzie on chętnie puszczany w stacjach radiowych w krajach mocno religijnych tj. Włochy, Irlandia czy Francja ze względu na użycie w nim słowa „Bóg”. Wytwórni zależało na bezpiecznym singlu mającym dobrą rotację w radiu, która miała przełożyć się na komercyjny sukces płyty. Kate musiała liczyć się z ich zdaniem, ponieważ poprzednia płyta The Dreaming miała słabe wyniki. Z tego powodu kompania forsowała wydanie na pierwszym singlu kompozycji Cloudbusting. Kate zależało jednak by promocję zainaugurował A Deal with God z racji tego, że była to pierwsza piosenka powstała na album. By do tego doszło, artystka poszła na kompromis – zmieniła tytuł piosenki na Running Up That Hill: Wydawało mi się absurdalne, że piosenka może zostać zbojkotowana tylko z tego powodu, że zawiera w tytule słowo „Bóg”. Nie mogłam tego zrozumieć. Mimo, że byłam z tego bardzo niezadowolona, czułam, że muszę pójść na ten kompromis. Spędziłam trzy lata na tworzeniu tej płyty i chciałam, żeby była puszczana w radiu. Poczułam więc, że muszę podjąć dojrzałą decyzję i ostatecznie zmieniliśmy tytuł na Running Up That Hill. Ale muszę przyznać, że jest to coś, czego zawsze żałowałam.

7. W teledysku Kate Bush wykonuje taniec interpretacyjny z tancerzem Michaelem Hervieu. Kate zależało, by taniec w wideo do Hill był bardziej klasycznym, ekspresyjno – interpretacyjnym przedstawieniem. Bush uważała, że taniec w ówczesnych teledyskach pokazywanych m.in. w MTV był traktowany bardzo trywialnie a jego ekspresyjność była często zastępowana przypadkowymi scenami mającymi generować ruch wokół wiodącego artysty. W teledysku do pierwszego singla z Hounds of Love Brytyjka postawiła na prostotę i sugestywne ujęcia nawiązujące do tańca współczesnego. Charakterystycznym elementem wideo jest gest sugerujący rysowanie łuku i strzały nawiązujący bezpośrednio do okładki singla przedstawiającej Kate z prawdziwym łukiem i strzałą.

8. Pierwotnie Kate w teledysku miał towarzyszyć inny tancerz – Stewart Avon – Arnold. Ze względu na inne zobowiązania Arnold nie mógł jednak wziąć udziału w nagraniach do wideoklipu. W specjalnie zorganizowanym castingu wyłoniono dopiero Michaela Hervieu.

9. W 1985 roku stacja MTV niechętnie puszczała teledyski, w których artyści nie pokazywali się w sekwencjach w których mają zsynchronizowany ruch warg z aktualnie odtwarzaną partią piosenki. Z racji tego, że w oryginalnym teledysku do Hill nie było takich kadrów, europejski oddział MTV zdecydował się w zamian emitować nagranie live z występu w talk – show Wogan z BBC1.

10. Sukces w USA nigdy nie był priorytetem Kate Bush. Ówczesna wytwórnia artystki miała problemy z promowaniem jej tam, ponieważ Kate nie podróżowała za Ocean, nie dawała koncertów i niechętnie udzielała telefonicznych wywiadów amerykańskim dziennikarzom. Running Up That Hill zostało w 1985 roku jednak bardzo dobrze przyjęte przez amerykańskie rozgłośnie radiowe – dzięki ich wsparciu numer dotarł wówczas do #30 na liście Billboard Hot 100. Żadnemu singlowi Bush wcześniej i później nie udało się tam dotrzeć wyżej. Piosenka miała potencjał na lepszy rezultat, jednak nie otrzymała wsparcia w postaci większej promocji ze strony samej Kate i nie dostała zielonego światła w amerykańskim oddziale MTV.

11. W 1987 roku Kate wykonała Running Up That Hill w trakcie zorganizowanego przez Amnesty International charytatywnego show The Secret Policeman’s Ball. Gościnnie na gitarze zagrał wtedy David Gilmour.

12. Mimo, że na pierwotnym singlowym wydaniu z 1985 roku tytuł piosenki skrócono do Running Up That Hill, to na albumie Hounds of Love i wszystkich późniejszych jego wydaniach oraz składankach tytuł zawiera już dopisek A Deal with God.

13. Running Up That Hill jest największym przebojem Kate Bush wydanym w latach 80. i drugim po Wuthering Heights największym przebojem w całej jej karierze. Hill reaktywował międzynarodową karierę Brytyjki po słabych wynikach albumu The Dreaming.

14. Kate Bush odbyła tylko jedną trasę koncertową obejmującą serię 24 koncertów po Europie w 1979 roku. Później artystka zrezygnowała z koncertowania, ponieważ chciała skupić się na tworzeniu muzyki i towarzyszących im wizualizacji. Od 1985 roku gwiazda wykonała Running Up That Hill na żywo zaledwie 28 razy z czego 22 występy składały się na teatralno – taneczny show Before the Dawn wykonywany w 2014 roku w Londynie. Po Hill na swoich koncertach o wiele chętniej sięgali muzycy Placebo – 394 razy, Within Temptation – 87 razy oraz Chromatics – 78 razy. 37 razy numer na żywo zagrał także polski electropopowy duet The Dumplings.

15. 12 sierpnia 2012 roku ukazała się odświeżona wersja utworu – 2012 Remix. Kate nagrała na jego potrzeby nowe wokale. Premiera remiksu odbyła się w trakcie ceremonii zamknięcia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Numer był częścią ceremonii zatytułowanej Here Comes the Sun. Tydzień później remiks wspiął się na #6 brytyjskiej listy singlowej.

16. W maju 2022 roku utwór został użyty w czwartym sezonie bijącego rekordy popularności serialu Stranger Things, produkowanego przez platformę Netflix. Dzięki emisji w serialu piosenka zanotowała ogromny wzrost odtworzeń w serwisach streamingowych i zyskała drugie życie na listach przebojów. Numer po 37 latach od premiery wskoczył na #4 amerykańskiej listy Billboard Hot 100, stając się tam najwyżej notowanym singlem Kate Bush w jej karierze (w 1985 roku numer dotarł do #30). Piosenka dotarła także na #1 w Wielkiej Brytanii (w 1985 roku – #3) oraz przez 2 tygodnie utrzymała się na szczycie zestawienia najlepiej sprzedających się singli w Australii (w 1985 roku – #6).

17. Kate Bush zgodziła się na użycie Hill w Stranger Things ponieważ jest fanką serialu. Z kolei produkcję serialu do użycia piosenki z repertuaru Bush mocno zachęcała Winona Ryder, która z kolei jest ogromną fanką Kate i na planie serialu wielokrotnie pojawiała się w koszulce z jej podobizną.

18. Przed premierą serialu Stranger Things 4 utwór był odsłuchiwany w serwisie Spotify ok. 100 tys. razy dziennie. Tydzień później numer z dzienną liczbą niemal 9 mln streamów wspiął się na szczyt globalnej listy najchętniej odsłuchiwanych utworów wśród użytkowników tej platformy. W ciągu tygodnia od premiery serialu numer odtworzono w serwisie ponad 32 mln razy.

19. Ponowny sukces piosenki zrobił duże wrażenie na samej Kate Bush: Zapewne słyszeliście, że na Netfliksie pojawiła się ostatnio pierwsza część fantastycznego, wciągającego nowego sezonu Stranger Things. Użyto w nim piosenki Running Up That Hill, która zyskała nowe życie dzięki młodym fanom serialu. Ja też jestem jego fanką! Dzięki temu, Running Up That Hill znajduje się na listach przebojów na całym świecie i trafiła na ósme miejsce w Wielkiej Brytanii. To wszystko bardzo ekscytujące! Dziękuję wszystkim, którzy zaoferowali swoje wsparcie. – komentowała gwiazda, dodając później: Z zapartym tchem czekam na resztę serialu w lipcu!

20. Stranger Things nie jest pierwszym serialem w którym użyto utworu Running Up That Hill. W 1986 roku numer był motywem przewodnim w brytyjskim serialu Running Scared a w 2018 roku pojawił się w pilotażowym odcinku amerykańskiego serialu Pose. Numer pojawił się także m.in. w pilocie Pamiętników wampirów oraz w jednym z odcinków serialu Kości.

21. Teledysk do Running Up That Hill z liczbą ponad 63 mln wyświetleń jest najchętniej oglądanym wideo Kate Bush w serwisie YouTube.

22. W maju 2003 roku własną wersję utworu wspartą teledyskiem nagrał zespół Within Temptation. Numer dotarł do #7 holenderskiej listy singlowej. Piosenka promowała EP-kę Running Up That Hill, która została wydana w oczekiwaniu na trzeci studyjny krążek grupy The Silent Force. Wybór utworu nie był przypadkowy, ponieważ Kate Bush jest jedną z idolek frontmenki Sharon den Adel: W muzyce obowiązują pewne zasady, a Kate Bush po prostu ich nie przestrzega. Tworzy muzykę z serca i z emocjami nie myśląc za dużo o zasadach. […] Zawsze była wierna sobie, nigdy nie naśladowała ani nie dostosowywała się do innych ludzi. To czyni ją bardzo wyjątkową.

23. Również w 2003 roku swoją wersję utworu nagrał zespół Placebo. Numer znalazł się na krążku Covers, będącym dodatkowym dyskiem do płyty Sleeping with Ghosts. Wersja Placebo została użyta w czwartym sezonie młodzieżowego serialu The O.C. (Życie na fali) i przyczyniła się do znaczącego wzrostu popularności coveru. Zespół włączył numer w regularny program swoich koncertów, a w 2006 roku umieścił Hill na amerykańskiej edycji albumu Meds.

24. 6 marca 2019 roku cover utworu opublikowała amerykańska alt – rockowa piosenkarka Meg Myers. Jej wersja stała się bardzo popularna w amerykańskich stacjach grających rocka alternatywnego. Piosenka pięła się na szczyt radiowej listy Billboard’s Alternative Airplay rekordowe 42 tygodnie i spędziła na #1 dwa kolejne tygodnie.

25. Running Up That Hill był od momentu premiery coverowany przez ponad 40 artystów. Oprócz Placebo, Within Temptation i Meg Myers po szlagier Kate Bush sięgnęli także m.in. elektroniczna formacja Chromatics, electro – folkowy duet First Aid Kit, Will Young, Kim Petras czy Faith And the Muse.


Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s