20 faktów, które musisz wiedzieć o One More Time

1. One More Time został nagrany przez duet Daft Punk na początku 1998 roku. Piosenka była pierwszym utworem, który powstał z myślą o ich drugim studyjnym krążku. Prace nad resztą albumu trwały jednak tak długo, że finalnie od momentu ukończenia utworu do momentu wydania go na singlu minęły niemal trzy lata.

2. Nagranie zostało wydane na maxi – singlu 13 listopada 2000 roku. Na trackliście umieszczono skróconą radiową wersję utworu, dłuższą wersję radiową (która w rzeczywistości była wersją albumową) oraz 8-minutowy mix klubowy.

3. W utworze wokalnie udzielił się amerykański dj Anthony Moore aka Romanthony. Jego głos został poddany bardzo mocnej obróbce komputerowej i kompresji. Następnie zaśpiewane przez niego partie zostały automatycznie dostrojone do muzyki. Romanthony był bardzo zadowolony z uzyskanego efektu, ciesząc się, że jego głos został po raz pierwszy potraktowany jak typowy instrument.

4. Używanie auto – tune pod koniec lat 90. było rzadkością i niejednokrotnie spotykało się z ogromną rezerwą, a wręcz niechęcią ze strony krytyków muzycznych. Thomas Bangalter w wywiadzie dla Remix Magazine Online skomentował celowe użycie auto-tune’a w utworze: Wielu ludzi narzeka na muzyków, którzy używają auto-tune. Przypomina mi to lata 70. kiedy muzycy we Francji próbowali zakazać używania syntezatorów… To czego nie zauważali, to że można było używać ich w zupełnie nowy sposób, zamiast tylko zastępować nimi instrumenty, które były dostępne wcześniej.

5. W utworze zastosowano bardzo subtelny efekt charakterystyczny dla muzyki EDM zwany beat dropem. Nagłą, krótkotrwałą zmianę rytmu można usłyszeć np. w 0:58 (w wersji trwającej 5:20). Po kilku chwilach w 1:10 beat zostaje wzmocniony dodatkową warstwą stopy i werbla. Zabieg jest później kilkukrotnie powtarzany, dzięki czemu utwór nie brzmi jednostajnie, a wręcz zyskuje na mocy i ma się go ochotę słuchać one more time.

6. Od momentu wydania utworu pojawiło się mnóstwo szczegółowych porównań świadczących o tym, że zawiera on wsamplowane fragmenty z utworu Eddiego Johnsa More Spell On You z 1979 roku. Przez lata wiele osób zastanawiało się nad tym, dlaczego nie wymieniono go w kredytach do albumu Discovery. Dodatkowo, sam Thomas Bangalter w jednym z wywiadów miał zaprzeczyć, by w One More Time użyto sampli z innych nagrań. Faktycznie z kompozycji Johnsa zaczerpnięto jednak mały fragment zagrany na trąbce. Zabieg ten jest przykładem mikrosamplingu. Fragment sekcji dętej z piosenki Johnsa został pocięty, nieco spowolniony, zniekształcony i zapętlony do momentu w którym stał się zupełnie nowym dźwiękiem. Mikrosample zasadniczo są ciężkie do wychwycenia i bardziej elastyczne w obróbce niż normalne sample. Producenci muzyczni mogą przerobić zsamplowany dźwięk w swojej muzyce bez łamania jakichkolwiek praw autorskich. Z tego powodu Johns nie pojawił się w kredytach do One More Time i jednocześnie nie miał podstawy, by mieć wobec zespołu jakiekolwiek roszczenia za użycie mikrofragmentu z swojego nagrania w ich kompozycji.

7. Piosenka jest współczesną aktualizacją motywu przedstawionego w filmie Czyż nie dobija się koni? z 1969 roku. W filmie ofiary kryzysu finansowego biorą udział w maratońskim konkursie tanecznym, walcząc o dużą sumę pieniędzy. Wytańczone, upragnione pieniądze mają uwolnić ich od zwykłych, codziennych bolączek. W One More Time podkreślono rolę muzyki i tańca, jako czynników, które mogą pozwolić każdemu stać się wolnym. Wolność celebrowana na parkiecie może pozwolić człowiekowi zapomnieć o wszystkich problemach, przeciwstawić się zmęczeniu oraz zjednoczyć się z innymi ludźmi.

8. One More Time dotarł do #61 na amerykańskiej liście Billboard Hot 100. Taki sam wynik osiągnął w 1997 roku numer Around the World z debiutanckiego krążka Daft Punk Homework. Przez ponad dekadę były to jedyne piosenki zespołu, które pojawiły się na tej liście. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2013 roku, kiedy w zestawieniu pojawił się numer Get Lucky z udziałem Pharrella Williamsa.

9. 2 grudnia 2000 roku nagranie zadebiutowało na #1 listy European Hot 100, stając się szóstym utworem w 16-letniej wówczas historii tej listy, któremu udało się od razu wylądować na szczycie zestawienia.

10. Na rodzimych, francuskojęzycznych rynkach grupy – w Kanadzie i we Francji utwór osiągnął najwyższe, szczytowe pozycje na listach singlowych. We Francji na #1 zestawienia najlepszych singli piosenka spędziła tydzień, natomiast w Kanadzie 4 tygodnie.

11. Teledysk do utworu zawierał sceny, które w 2003 roku stały się częścią filmu Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem. Film był wizualnym rozwinięciem albumu Discovery, który został przedstawiony w formie godzinnego anime. Film wyreżyserował Kazuhisa Takenouchi pod wizualnym nadzorem Leiji Matsumoto, kosztował 4 miliony dolarów i został wyprodukowany przez Toei Animation.

12. W teledysku występuje Crescendolls – popowa grupa humanoidalnych, niebieskoskórych kosmitów w skład której wchodzą: klawiszowiec Octave, gitarzysta Arpegius, perkusista Baryl i grająca na basie Stella. Zespół wykonuje piosenkę na obcej planecie przed wiwatującą widownią, podczas gdy do planety zbliżają się tajemnicze siły wojskowe.  

13. Wideoklip, począwszy od 2009 roku zanotował w serwisie YouTube wynik 280 mln wyświetleń.

14. Nagranie zostało w 2002 roku nominowane do nagrody Grammy w kategorii Best Dance Recording. Ostatecznie nagrodę otrzymała jednak Janet Jackson za utwór All for You.

15. Utwór rozszedł się na całym świecie w ilości przekraczającej 2 mln egzemplarzy fizycznych i cyfrowych i jest obok Get Lucky najlepiej sprzedającym się singlem w karierze zespołu (pomijając dwa utwory wydane w 2016 roku i promujące album The Weeknda).

16. W czerwcu 2013 roku nagranie stało się pierwszym utworem Daft Punk, któremu udało się przekroczyć w USA pułap 1 mln sprzedanych downloadów.

17. Piosenka jest trzecim najczęściej odtwarzanym utworem z repertuaru zespołu w serwisie Spotify z liczbą 268 mln streamów.

18. Utwór został uznany w 2013 roku za najlepsze taneczne nagranie wszech czasów według czytelników brytyjskiego magazynu Mixmag – jednego z największych i najdłużej wydawanych magazynów poświęconych szeroko pojętej muzyce klubowej.

19. W 2009 roku magazyn Pitchfork umieścił utwór na #5 listy 200. najlepszych piosenek pierwszej dekady XXI wieku. W podobnym zestawieniu skompilowanym przez magazyn Rolling Stone, utwór uplasował się na #33.

20. One More Time doczekało się kilku coverów. Większość z nich była utrzymana w stylistyce dance/electro jednak pojawiły się także interpretacje zupełnie odmienne gatunkowo. W 2006 roku na typowo kompilacyjnym albumie Billboard Head Soup umieszczono jazzowo – akustyczny cover zaśpiewany przez Lisę Tani. Cztery lata później utwór został wzięty na warsztat przez formację Vitamin String Quartet, która stworzyła wersję zagraną na skrzypcach.


Podobał Ci się wpis? Polub fanpage mojej strony facebooku i nie przegap innych artykułów z serii XX faktów, które musisz wiedzieć o… :)

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s