20 faktów, które musisz wiedzieć o That’s the Way It Is


1. That’s the Way It Is został wydany jako pierwszy singiel promujący album Céline Dion All the Way… A Decade of Songs na początku listopada 1999 roku.  

2. Utwór napisali i wyprodukowali Szwedzi: Andreas Carlsson, Max Martin i Kristian Lundin będący częścią ówczesnego Cheiron teamu. Do producenckiego zespołu należało wówczas kilkunastu twórców z studia Cheiron w Sztokholmie, którzy tworzyli muzykę głównie na potrzeby nastoletnich gwiazd popu – Backstreet Boys, Britney Spears, *NSYNC, Boyzone czy Westlife. Céline Dion była w 1999 roku jedną z pierwszych dojrzałych gwiazd (miała wówczas 31 lat) z którą Szwedzi mieli okazję współpracować.

3. All the Way… A Decade of Songs był pomyślany jako album, którym Céline miała uczcić ostatnią dekadę swojej kariery ale bez pełnego zaangażowania w retrospektywną kompilację. Wytwórni Kanadyjki zależało na tym by album nie został odebrany przez słuchaczy jako spojrzenie wstecz wyłącznie podsumowujące dobiegający końca komercyjny szczyt kariery Céline. Przed planowaną przez Dion kilkunastomiesięczną przerwą oraz na przełomie dekad tego typu wydawnictwo mogło jednak być odebrane w ten sposób (i ostatecznie dzisiaj faktycznie jest tak odbierane) czego management artystki chciał koniecznie uniknąć. Dlatego All the Way przybrał formę hybrydy na której umieszczono 9 największych przebojów i 7 premierowych nagrań. Przy tylu kultowych nagraniach taki projekt potrzebował jednak utworu, którym Céline miała w równym stopniu co w przeszłość, spojrzeć także w przyszłość. Wytwórnia Columbia zwróciła się więc do producentów z Cheiron Studios by stworzyli dla Dion piosenkę, która stanie się pewnym przebojem i jednocześnie będzie czymś świeżym w jej repertuarze, zwiastującym nową erę w jej muzyce. W ten sposób w ręce gwiazdy trafiła kompozycja That’s the Way It Is.

4. Wielu krytyków i fanów w momencie premiery utworu zwracało uwagę na jego subtelne podobieństwo do swobodnego, popowego As Long As You Love Me i hitowego I Want It That Way z repertuaru Backstreet Boys. Fakt jest taki, że Max Martin często wykorzystywał wcześniejsze szablony napisanych przez siebie piosenek, które udoskonalał, dopracowywał lub modyfikował na różny sposób. W ten sposób, powtarzając pewne sprawdzone schematy stworzył swój ówczesny producencki styl. Jest to sposób, który praktykuje większość wiodących mainstreamowych producentów – dlatego bardzo często wydaje nam się, że w radiu wiele nagrań brzmi tak samo.  

5. Nagranie That’s the Way It Is było ważnym punktem zwrotnym dla kariery producenckiej Max Martina oraz dla samej Céline Dion. Podejmując się współpracy z Kanadyjką Martin dał branży sygnał, że jako producent jest w stanie wyjść poza świat popu dla nastolatków i wejść w sferę bliższą osobom bardziej dojrzałym. Dla Céline był to natomiast pierwszy prawdziwy singlowy przykład podkręcenia tempa, przyjęcia bardziej relaksującego stylu śpiewania i ukierunkowania się muzycznie na bardziej radiowy, chwytliwy pop.  

6. Piosenka zapowiada zmiany, które nastąpią w muzyce Céline Dion po jej zaplanowanej wówczas na dwa lata przerwie od muzyki: [Nagranie That’s the Way It Is] sprawiło mi ogromną radość ponieważ wiem, że większość ludzi postrzega mnie jako artystkę śpiewającą same ballady. Tymczasem potrafię także nagrywać szybsze utwory i jestem bardzo szczęśliwa, że mam tę piosenkę. Świetnie się bawiłam nagrywając ją.

7. Utwór podejmuje temat wytrwałości, który może dotyczyć tak naprawdę każdego z nas a w szczególności jest bliski grupie wchodzących w dorosłość 30 – latków. Jeśli masz problem ze znalezieniem prawdziwej miłości i obawiasz się, że umrzesz samotnie, nie martw się. Jeśli będziesz wytrwały w swojej wierze w miłość, w pewnym momencie ona odnajdzie Cię sama. Nie rezygnuj z niej. Tak to właśnie jest!

8. Zdjęcia do teledysku były nagrywane 19 października 1999 roku w Los Angeles. Premiera wideo odbyła się 8 listopada w stacji VH1.

9. W teledysku Céline wciela się w samotną 30 – latkę wykonując piosenkę z stylowego, minimalistycznego, być może własnego mieszkania podczas gdy widzowie na ulicy powoli zbierają się by oglądać ją na ekranie telewizorów. Krótko przed końcem wideoklipu następuje zwrot w stylu Truman Show – Céline odwraca kamerę, by pokazać wpatrującym się w nią ludziom, że tak naprawdę obserwują na ekranie sami siebie. Artystka sprytnie sugeruje w ten sposób by ludzie spojrzeli na siebie tak samo jak na nią – samotnie ale radośnie wyśpiewującą pokrzepiający hymn o wytrwałości i by tak jak ona – sama, przebywająca w swoich czterech ścianach nie tracili nadziei na miłość, która, jeśli tylko będą w nią wierzyć, to kiedyś ich odnajdzie.

10. Teledysk wykorzystuje bardzo modny w tamtym czasie motyw voyeurystyczny czyli podglądanie kogoś zamkniętego w pewnej przestrzeni. Podglądactwo w swoich teledyskach eksploatowali wówczas m.in. Michael Jackson i Janet Jackson (Scream), Jennifer Lopez (If You Had My Love), TLC (No Scrubs) czy Whitney Houston (Whatchulookinat).

11. Wideoklip z liczbą 227 mln wyświetleń jest drugim najchętniej oglądanym teledyskiem Céline Dion w serwisie YouTube. Codziennie teledysk jest tam wyświetlany średnio 100 tys. razy.

12. W celu podniesienia wyników sprzedaży albumu All the Way… A Decade of Songs na rynku amerykańskim i brytyjskim wytwórnia Columbia zdecydowała się na niekonwencjonalne ruchy w związku z singlem That’s the Way It Is. W USA piosenkę wydano jedynie jako singiel radiowy natomiast w Wielkiej Brytanii mały krążek z piosenką wydano dopiero 2 tygodnie po premierze albumu All the Way. Efektem takiego zabiegu było zaprzepaszczenie ogromnej szansy na ostatni numer 1 Céline na liście Billboard Hot 100 (nagranie dotarło tam do #6) oraz ominięcie przez utwór pierwszej dziesiątki najlepszych singli w Wielkiej Brytanii. That’s the Way It Is dotarł na liście singlowej w Wielkiej Brytanii zaledwie do #12.

13. Piosenka jest ostatnim dużym radiowym przebojem Céline w USA. Żadnej wydanej później piosence Dion nie udało się uzyskać w amerykańskich stacjach radiowych tak wysokiej rotacji. Na głównej liście Hot 100 Airplay That’s the Way It Is dotarł do #2 spędzając na tej pozycji 2 tygodnie (później na listę weszły jedynie single A New Day Has Come (peak na #22) i I Drove All Night (peak na #46). Piosence udało się utrzymać niemal 4 miesiące w pierwszej dziesiątce i aż 7 miesięcy w całym zestawieniu.

14. That’s the Way It Is spędził rekordowe 85 tygodni (w tym rok w Top 10) w zestawieniu radiowej listy Billboard Hot Adult Contemporary Tracks. Jest to lista kompilowana na podstawie popularności utworów w stacjach radiowych grających format adult contemporary skierowany do grupy docelowej tzw. „młodych dorosłych”, czyli kobiet i mężczyzn w wieku 25-44 lat. W Polsce takim radiem jest RMF FM, które w tamtym czasie włączało do regularnej emisji wiele anglo – i francuskojęzycznych utworów Céline Dion oraz pełniło rolę patrona wydawniczego jej płyt.

15. Singiel z piosenką sprzedał się na całym świecie w liczbie 1,7 mln egzemplarzy fizycznych i cyfrowych.

16. Céline po raz pierwszy wykonała utwór w trakcie specjalnego godzinnego eventu nagranego na potrzeby telewizji CBS w Radio City Music Hall w Nowym Jorku. Do artystki na scenie dołączył wówczas zespół *NSYNC wtórując jej w partiach refrenowych.

17. That’s the Way It Is był finałową piosenką wykonaną podczas ostatniego koncertu w kanadyjskim Montrealu zamykającego światowe tournée Let’s Talk About Love Tour. Koncert odbył się 31 grudnia 1999 roku i był jednocześnie ostatnim występem Céline aż do marca 2002 roku, kiedy ruszyła promocja płyty A New Day Has Come. Wykonanie tej piosenki jako ostatniej było wtedy dla Céline symbolicznym wejściem w nowe millenium, które miało jednocześnie zwiastować także zmiany mające nastąpić w jej muzyce po powrocie z dwuletniego urlopu.

18. Mimo ogromnej popularności piosenki Céline Dion konsekwentnie przez niemal półtorej dekady pomijała ją w setlistach swoich koncertów. Kanadyjka włączyła utwór w program swoich koncertów dopiero w 2015 roku – początkowo wkomponowała go w wykonywany w trakcie show w Las Vegas akustyczny medley A New Day Has Come / That’s the Way It Is / I’m Alive a dopiero od europejskiej części trasy Live 2017 zaczęła wykonywać utwór na żywo także w całości.

19. Utwór z liczbą 83 mln streamów jest jednym z dziesięciu najchętniej odtwarzanych utworów Céline Dion w serwisie Spotify.

20. That’s the Way It Is wykorzystano w bazującym na piosenkach autorstwa Max Martina musicalu & Juliet wystawionym premierowo 20 listopada 2019 roku na londyńskim West Endzie. Utwór wykonuje Cassidy Janson wcielająca się w żonę Williama Szekspira – Anne.


Jedna uwaga do wpisu “20 faktów, które musisz wiedzieć o That’s the Way It Is

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s