Nightwish – Endless Forms Most Beautiful (2015)

Endless_Forms_Most_Beautiful
Nightwish | Endless Forms Most Beautiful | 27 III 2015 | ★★★★

Ósmy studyjny krążek Nightwish, pierwszy z udziałem nowej, znanej z After Forever i ReVamp, wokalistki Floor Jansen. Czego można się po nim spodziewać? Po wysłuchaniu singlowego numeru Élan na pewno niczego specjalnego. Nie ma w nim ani krzty zacięcia, które miały swego czasu Amaranth i Storytime. Po trzech latach od ostatniej płyty, kolejnych rotacjach w składzie zespołu i szumnych zapowiedziach można było spodziewać się czegoś zdecydowanie lepszego. Po singlowym rozczarowaniu, na Endless Forms Most Beautiful nie spodziewałem się  żadnych fajerwerków. Jakże mylne było moje wrażenie!

Całościowo płyta przywodzi na myśl klimaty z większości płyt zespołu wydanych przed Once. Różnica między tą płytą a tamtymi jest jednak taka, że wokalistka nie szybuje wokalem ponad niebiosa i nie operuje nim jak oszalała konsekwentnie w każdym utworze próbując grać pierwsze skrzypce. Miało to oczywiście swój mniej lub bardziej magiczny urok, ale z perspektywy czasu dobrze się stało, że Tarja Turunen odeszła z zespołu. Pozwoliło to zespołowi bardziej skupić się na muzyce. Na Dark Passion Play i Imaginaerum zespół pokazał, że jego siłą napędową była nie tylko wokalistka, ale przede wszystkim ich charakterystyczne, mocne granie. Na Endless Forms Most Beautiful wokal i muzyka współgrają już ze sobą idealnie, niczym biocenoza z biotopem w ekosystemie.

Album koncepcyjnie stanowi refleksję nad siłami ewolucji, opowieść o nauce, przyrodzie, rozumie a jednocześnie o miłości i szczęściu. Tytuł płyty został zaczerpnięty z dzieła Karola Darwina O powstaniu gatunków, a całość anonsuje i zamyka Richard Dawkins, będący jednym z najbardziej wpływowych przyrodników naszych czasów. Album wyprodukowany jest perfekcyjnie, a ilość instrumentów, które przewijają się przez poszczególne utwory może przyprawić o zawrót głowy. W My Walden, podobnie jak w drugiej połowie Weak Fantasy słyszymy dudy i flety, co dodaje kompozycjom folkowego charakteru. Your Is An Empty Hope to orkiestrowo-gitarowe szaleństwo o heavy metalowym zabarwieniu, a jeszcze cięższe i energetyczne Shudder Before the Beautiful i Weak Fantasy to gitarowo-klawiszowe wariacje w najlepszym możliwym wydaniu.

Balladowe Our Decades In the Sun, zgrabny, celtycko brzmiący Élan oraz instrumentalne, urzekające The Eyes of Sharbat Gula stoją po drugiej stronie barykady reprezentując spokojniejszą stronę albumu. Czasami może zbyt spokojną, bowiem Out Decades In the Sun i Élan brzmią od początku do końca tak samo, co niekoniecznie może działać na plus tych numerów. Tytułowy numer, Alpenglow oraz początek Edema Ruh momentami sprawiają wrażenie żywcem wyrwanych z Century Child lub Oceanborn. Bardziej operowy śpiew Floor Jansen w niektórych partiach tych utworów jeszcze bardziej mógłby spotęgować to wrażenie. Dzieło wieńczy 24-minutowy, epicki, pięcioczęściowy The Greatest Show on Earth, pełen niepokojących dźwięków, jęków, krzyków, zmian tempa, ciężkich gitarowych wstawek kontrastujących z pobrzmiewającymi w tle klawiszami czy wokalnych wariacji w damskim i męskim wydaniu. Nightwishowski, absolutny majstersztyk!

Zespół mógł zatoczyć koło w swojej karierze i wrócić do czasów, kiedy wokalny prym wiodła w nim Tarja. Możliwości Floor Jansen bowiem nie są wcale gorsze od tych, którymi po dziś dzień, tyle, że na solowych wydawnictwach, raczy nas Pani Turunen. Jednak zamiast tego, muzycy Nightwish sprytnie otworzyli przed sobą zupełnie nowy rozdział, przywołując przy okazji echo najlepszych momentów z pierwszych dziesięciu lat swojej działalności. Élan jako utwór promujący krążek jest bardzo zachowawczy i na wielu osobach może wywrzeć mylne wrażenie o całym albumie. Czasem jednak nie warto sugerować się singlowym materiałem, który w przypadku zespołów grających tego typu muzykę, zupełnie niepotrzebnie wybierany bywa ostatnio bardzo ostrożnie. Wracając jednak do clou recenzji: Endless Forms Most Beautiful jest najlepszym albumem Nightwish od czasów Once z 2004 roku.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s