25 faktów, które musisz wiedzieć o Because You Loved Me

1. Ballada została napisana przez Diane Warren z myślą o filmie Up Close & Personal (w Polsce znany jako Namiętności) z Michelle Pfeiffer i Robertem Redfordem w rolach głównych.

2. Because You Loved Me wydano 20 lutego 1996 roku na pierwszym singlu promującym album Falling into You w USA, krajach Ameryki Południowej i w Azji. W Europie i Australii na pierwszy ogień wybrano utwór Falling into You, a Because You Loved Me w tych regionach wylądował dopiero na drugim singlu. Numer wypuszczono na europejskie i australijski rynek w maju 1996 roku. Było to bezpośrednio związane z datami wejścia na ekrany kin filmu Up Close & Personal, który był przez niego promowany. W USA film miał premierę na początku marca, zaś na rynkach europejskich w zależności od kraju premiery miały miejsce między majem i sierpniem. W Australii film wszedł do kin z początkiem czerwca.

3. Podczas gdy większość sesji nagraniowych do albumu Falling Into You miała miejsce w studiach zlokalizowanych w Nowym Jorku, Because You Loved Me zostało nagrane w całości podczas ostatnich sesji pod koniec 1995 roku w Los Angeles w studiach Chartmarker, Capitol i Rumbo Recorders. W nowojorskim The Record Plant odbyło się jedynie ostateczne miksowanie utworu.

4. Polly Anthony, jedna z decydentek w Epic Records (od 1997 roku główna dyrektorka) nie była początkowo przekonana, że piosenka będzie potężną balladą, której poszukiwano dla Céline Dion. Anthony oczekiwała od Warren ballady, która stanie się tym, czym stało się I Will Always Love You dla Whitney Houston. Diane, proponując Because You Loved Me powiedziała, że to właśnie będzie tego typu ikoniczna piosenka.

5. Przekonania do przebojowości Because You Loved Me nie miał początkowo także Jon Avnet – reżyser filmu Up Close & Personal. Zanim zdecydował się na Loved, brał pod uwagę kilka innych nagrań i nie był w stanie od razu zapewnić Diane, że wybierze jej piosenkę na motyw przewodni.

6. Mimo początkowych mieszanych opinii, Warren od początku była przekonana, że numer będzie ogromnym hitem i przetrwa próbę czasu. Jak sama wspominała – Zawsze jestem pewna swoich piosenek. Ta po prostu była naprawdę dobra. Pamiętam jak napisałam ten utwór i powiedziałam: „Ta piosenka jest lepsza niż cokolwiek co stworzyłam do tej pory”.

7. Piosenka jest osobistym hołdem Diane Warren dla jej ojca: Kiedy zaczęłam pisać tę piosenkę, stała się ona dla mnie sposobem na podziękowanie mojemu tacie za wszystko, co dla mnie zrobił i za wsparcie, którym mnie zawsze obdarzał. Wierzył we mnie i w moją muzykę od kiedy byłam małą dziewczynką. Kiedy miałam 15 lat, zabrał mnie na spotkanie z wydawcami muzycznymi. Nie tylko wspierał moje marzenia, ale i pomagał mi finansowo, gdy na początku miałam problemy.

8. Kiedy Diane zapoznała się z filmem Up Close & Personal, w ciągu zaledwie jednego wieczoru napisała refren utworu. W tym momencie numer stał się już nie tylko jej osobistym podziękowaniem ale i opowiadał historię z filmu – postać grana przez Michelle Pfeiffer dziękowała w nim postaci granej przez Roberta Redforda za wiarę w nią.

9. Reżyser Up Close & Personal po przedstawieniu go Diane Warren puścił jej piosenkę w stylu gospel, by dać jej do zrozumienia, jakiego rodzaju ballady szuka do filmu. Dzięki temu nagranie zyskało bardziej uduchowiony i uniwersalny charakter, nadany mu początkowo przez samą Warren, a później przez Céline i producenta nagrania Davida Fostera.

10. W jednym z późniejszych wywiadów Warren przyznała, że pisząc Because You Loved Me, miała na myśli także Céline Dion i jej męża René. Pomyślałam: To piosenka Céline do René. Naprawdę tak myślałam! Tak bardzo w nią wierzył. Zastawił dla niej swój dom – postawił na życie. To jest miłość, to jest wiara. O to właśnie chodzi w Because You Loved Me.

11. Gdy Céline Dion zapoznała się z piosenką oraz z filmem w reżyserii Avneta, sesje nagraniowe do Falling Into You były już zakończone. W jednym z wywiadów przyznała, że mimo tego wiedziała, że Loved musi być na jej nowym albumie i zrobi wszystko by tak się stało. Because You Loved Me było więc ostatnią piosenką nagraną przez nią z myślą o swoim czwartym albumie anglojęzycznym.

12. Kiedy piosenka stała się przebojem, Polly Anthony, będąc już dyrektorką Epic Records podczas jednej z kolacji w której uczestniczyła Diane Warren przyznała jej: Nigdy nie podejrzewałam, że to będzie hit – i myliłam się.

13. Mimo, że piosenka była motywem przewodnim filmu Up Close & Personal, to nie została uwzględniona na ścieżce dźwiękowej wydanej do niego nakładem Hollywood Records. Na albumie znalazły się jedynie typowo filmowe, głównie instrumentalne kompozycje Thomasa Newmana, Tito Puentego i Eddiego Palimieri.

14. Teledysk do utworu wyreżyserował Kevin Bray. Wideoklip kręcono w styczniu 1996 roku. Céline śpiewa piosenkę w newsroomie, podczas gdy na otaczających ją telewizorach wyświetlane są sceny z filmu Up Close & Personal. W teledysk wmontowano także bezpośrednie ujęcia z filmu.

15. Piosenka jest najlepiej sprzedającym się i największym radiowym przebojem Céline w USA. Numer spędził 6 tygodni na #1 listy Billboard Hot 100, 14 tygodni na #1 głównej listy Hot 100 Airplay oraz 19 tygodni na #1 listy Hot Adult Contemporary. Loved spędziło także 6 tygodni na szczycie listy Hot Singles Sales i rozeszło się tam do dzisiaj w nakładzie przekraczającym 2,1 mln egzemplarzy fizycznych i cyfrowych. Ponadto magazyn Billboard umieścił nagranie na #3 w podsumowaniu 1996 roku i na #18 w podsumowaniu dekady 1990-1999.

16. Singiel z utworem sprzedał się na całym świecie w ilości ponad 6 mln egzemplarzy fizycznych i cyfrowych. Jest to drugi po My Heart Will Go On najlepiej sprzedający się globalnie singiel Céline Dion.

17. Piosenka wspięła się jedynie na #5 na liście najlepszych singli w Wielkiej Brytanii, pozostając na tej pozycji przez 4 tygodnie. Singiel utrzymał się jednak w Top 10 zestawienia przez 8 tygodni, a jego sprzedaż fizyczna i cyfrowa łącznie sięgnęła tam poziomu 600 tys. egzemplarzy. Tym sposobem Loved stał się trzecim najlepiej sprzedającym się singlem Céline w Wielkiej Brytanii, plasując się zaraz za My Heart Will Go On i Think Twice.

18. Ballada z liczbą ponad 203 mln streamów jest drugim najczęściej odtwarzanym numerem z repertuaru Dion w serwisie Spotify.

19. Wideoklip z występu podczas show A New Day… w Las Vegas umieszczony w serwisie YouTube w 2011 roku zanotował do dzisiaj ponad 45 mln wyświetleń. Niestety na oficjalnym kanale Céline Dion wciąż nie umieszczono oficjalnej wersji teledysku z 1996 roku.

20. Because You Loved Me zdobyło nominacje do nagrody Grammy w kategoriach Nagranie roku, Piosenka roku i Najlepsze żeńskie wokalne wykonanie pop jednak w żadnej z nich nie wygrało. Do Diane Warren trafiła jednak statuetka za kategorię Najlepsza piosenka napisana do filmu, produkcji telewizyjnej lub innych mediów wizualnych.

21. Piosenka była także nominowana w kategorii Najlepsza piosenka oryginalna w walce o Oscara i Złotego Globa. Na obydwu galach numer przegrał z You Must Love Me, który był wykonywany przez Madonnę w musicalu Evita.

22. Céline zaśpiewała Because You Loved Me w trakcie 69. ceremonii rozdania Oscarów. Co ciekawe, był to jej drugi występ w trakcie tej samej gali. Céline zastąpiła chorą na grypę Natalie Cole i wykonała w duecie z Arturo Sandovalem piosenkę I Finally Found Someone z filmu The Mirror Has Two Faces (w Polsce znany jako Miłość ma dwie twarze).

23. Because You Loved Me jest trzecim najczęściej coverowanym nagraniem wypuszczonym w 1996 roku. Piosenka do dnia dzisiejszego doczekała się 54 innych wersji. Jest to jednocześnie drugie po My Heart Will Go On najchętniej coverowane nagranie z repertuaru Céline.

24. Podczas wszystkich swoich dotychczasowych tras koncertowych Céline Dion zaśpiewała Because You Loved Me 455 razy. Jest to trzecia po My Heart Will Go On i Love Can Move Mountains piosenka najczęściej śpiewana przez nią na koncertach.

25. Because You Loved Me jest jedną z popularniejszych piosenek wybieranych na pierwszy ślubny taniec. W 2019 roku Céline Dion z pomocą Jimmy’ego Kimmela zrobiła niespodziankę Jasonowi i Kate – parze nowożeńców z Las Vegas, śpiewając osobiście Because You Loved Me do ich pierwszego tańca.


Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s