40 faktów, które musisz wiedzieć o I Feel Love


1. I Feel Love został napisany i wyprodukowany przez duet Giorgio Moroder / Pete Belotte. Wkład w napisanie piosenki miała również sama Donna Summer, która jest uwzględniona w kredytach jako współautorka tekstu i melodii.

2. Utwór wydano na singlu 2 lipca 1977 roku. Nagranie promowało piąty studyjny album Donny Summer I Remember Yesterday.

3. Piosenka była ostatnim numerem, który powstał z myślą o I Remember Yesterday. Nagrano ją na początku 1977 roku w założonym przez Morodera kilka lat wcześniej studiu nagraniowym Musicland Studios w Monachium.

4. Koncepcja albumu I Remember Yesterday zakładała, by każdy utwór na nim się znajdujący reprezentował inną epokę w historii muzyki. I Feel Love powstało jako wizja muzyki przyszłości. Pete Belotte wspominał w 2007 roku – Użyliśmy syntezatora by nadać piosence futurystycznego brzmienia. Odkryliśmy także nowy sposób nakładania warstw na poziomie dźwięku na ścieżce w idealnej synchronizacji. Nie mieliśmy pojęcia, że będzie brzmiało to tak wyjątkowo!

5. Piosenka została zainspirowana jazzową melodią wykonywaną przez czterech kosmitów o rybich głowach w filmie Star Wars: A New Hope. Moroder po objerzeniu filmu był niezadowolony z faktu, że zespół kosmitów o nazwie Cantina zagrał w nim tak bardzo niefuturystyczną melodię. To rozczarowanie posłużyło jako pierwsza iskra, z której finalnie zrodził się I Feel Love. Nie miałem przekonania, że brzmi to jak muzyka przyszłości – tak wyglądało, ale nie brzmiało. Pomyślałem więc, że jedynym sposobem na stworzenie brzmienia przyszłości będzie zrobienie tego numeru z komputerami – tylko z komputerami.

6. Idea brzmienia jutra, która przyświecała powstawaniu I Feel Love wiązała się z użyciem syntezatora. Moroder i Belotte nie mieli w tamtym czasie zbyt dużego doświadczenia w pracy z tego typu sprzętem, więc zwrócili się o pomoc do Robbiego Wedela – elektronika, który pomagał monachijskiemu kompozytorowi Eberhardowi Schoenerowi w obsłudze kupionego przez niego niedawno syntezatora Moog Modular 3P. Jak przyznawał sam Moroder – Potrzebowałem go [Robbiego Wedela], ponieważ nawet gdybym miał taki [syntezator Moog], nie byłbym w stanie wydobyć z niego żadnego dźwięku. Wraz z Wedelem muzycy zabrali się za tworzenie ścieżki rytmicznej, a dopiero później z Donną skomponowali melodię, która by do niej pasowała.

7. W I Feel Love zastosowano opóźnienie linii basu, dzięki której uzyskano efekt stroboskopowego migotania, mocno dynamizujący całą kompozycję. Całość następnie zintensyfikowano sztuczką polegającą na przepuszczeniu oryginalnego sygnału basowego przez lewy kanał głośnika i delikatnie opóźnionego impulsu przez prawy głośnik. Dlatego słuchając nagrania ma się wrażenie kontrolowanego, trochę epileptycznego drgania.

8. Skomplikowana struktura i sztuczki zastosowane w piosence powodowały problemy z jej odtwarzaniem w dużych klubach. Stojąc obok lewego głośnika można było usłyszeć głównie dudnienie, natomiast stojąc koło prawego – rytm. Nawet sama Donna tańcząc pewnego wieczoru do utworu była zdziwiona tym, co się dzieje z rytmem.

9. Na analogowym syntezatorze Moog powstały prawie wszystkie partie perkusyjne słyszalne w utworze. Sztuczki, polegającej na zamianie szumu Mooga na dźwięki instrumentów perkusyjnych nauczył twórców utworu Robbie Wedel. Jedynym dźwiękiem, którego nie był w stanie wygenerować Moog było odpowiednie uderzenia stopy bębna. W związku z tym bęben basowy stał się jedynym instrumentem nagranym na żywo. Zagrał na nim perkusista sesyjny Keith Forsey.

10. Moroderowi zależało na tym, by oddzielić każdy dźwięk, gdyż uważał, że całkowicie czysty dźwięk, bez przecieków, bez narzutów i bez dźwięku w pomieszczeniu będzie miał większy wpływ na parkiet. W związku z tym każdy dźwięk perkusji został nagrany oddzielnie.

11. W 2012 roku Giorgio Moroder wspominał proces powstawania nagrania: Kiedy go zmiksowaliśmy, przez przypadek inżynier dźwięku dodał opóźnienie w tym samym tempie co takt, co nagle podwoiło prędkość impulsu syntezatora. To stało się kluczowym brzmieniem płyty i trikiem, który wykorzystałem w moich własnych utworach tj. From Here to Eternity czy w utworze duetu Sparks – The Number One Song In Heaven.

12. Donna Summer naprawdę czuła miłość, kiedy nagrywała piosenkę. Artystka była miłośniczką astrologii. Kiedy Pete Belotte pojawił się u niej, by wraz z nią napisać tekst piosenki, Donna rozmawiała właśnie przez telefon ze swoim astrologiem. Nie chcąc tracić czasu Pete zaczął pisać tekst bez niej. Po trzech godzinach Summer zeszła na dół i powiedziała Pete’owi: Słuchaj, naprawdę mi przykro, ale rozmawiałam przez telefon z moim astrologiem w Nowym Jorku. Rozmawialiśmy o moim związku. W tamtym czasie Donna była związana z facetem o imieniu Peter Muhldorfer, ale właśnie poznała gitarzystę Brooklyn Dreams Bruce’a Sudano, w którym zakochała się bez pamięci. Zadzwoniła do astrologa, by dowiedzieć się, czy Bruce jest dla niej odpowiednim mężczyzną. Astrolog dał jej wyraźnie do zrozumienia, że Sudano jest tym jedynym. Była to prawda, ponieważ Donna i Bruce byli razem aż do jej śmierci w 2012 roku.

13. Donna Summer nagrała swój wokal do I Feel Love za jednym podejściem.

14. Menedżerowie gwiazdy obawiali się, że I Feel Love zostanie zbojkotowane przez stacje radiowe z racji pojawiających się w nim jęków Donny, wyraźnie kojarzących się z doznaniami seksualnymi. Podobna sytuacja miała już miejsce, kiedy Donna wypuściła Love to Love You Baby. Wtedy brytyjska BBC Radio 1 zbojkotowała utwór, ponieważ był zbyt sexy.

15. Dzięki niemal całkowicie syntetycznemu podkładowi nagranie wywarło ogromny wpływ na rozwój muzyki disco, elektroniki i techno. 1977 rok uznaje się w muzyce disco za Rok Zero – ten, w którym naprawdę zaczęła się era disco i muzyki EDM. To wtedy otwarto legendarny nowojorski klub Studio 54, w którym I Feel Love było jednym z pierwszych, najczęściej puszczanych numerów.

16. Donna Summer początkowo nie była przekonana do tego utworu. W jednym z późniejszych wywiadów gwiazda wspominała swoje pierwsze zetknięcie z jego wersją demo – Giorgio przyniósł mi ten popcorn, który nagrał a ja mu powiedziałam: Co to do cholery jest, Giorgio?

17. Brian Eno, tworząc w Berlinie utwory na album Low Davida Bowiego pewnego razu wpadł do studia nagraniowego po pierwszym odsłuchu I Feel Love i powiedział Davidowi: Słyszałem brzmienie przyszłości. To jest to, nie szukaj dalej. Ten singiel zmieni brzmienie muzyki klubowej na następne 15 lat! Jego słowa bardzo szybko okazały się prorocze.

18. I Feel Love na wstępnym etapie planowania promocji piątego albumu Summer nie był w ogóle brany pod uwagę jako potencjalny materiał singlowy. Nawet sami twórcy po nagraniu numeru myśleli o nim w kategorii zwykłej albumowej piosenki, która powstała w ciągu zaledwie 3 godzin. Nie sądzili wówczas, że zrobili coś rewolucyjnego, więc nawet nie sugerowali władzom wytwórni Casablanca, by zastanowili się nad Love pod kątem potencjalnego singla.

19. Potencjał komercyjny w I Feel Love pierwotnie dostrzegł jedynie szef wytwórni Casablanca – Neil Bogart. Jego współpracownicy jednak dość chłodno podchodzili do pomysłu wydania I Feel Love na głównym singlu z piątej płyty Donny. Sprzeczne wizje zaprowadziły numer na stronę B balladowego singla Can’t We Just Sit Down (And Talk It Over). Kiedy I Feel Love bardzo szybko zaczęło zyskiwać popularność w klubach, dopiero wtedy władze wytwórni Casablanca zdecydowały o wydaniu go na drugim małym krążku z I Remember Yesterday – najpierw w Wielkiej Brytanii, później w innych krajach.

20. Moroder i Belotte początkowo w ogóle nie zdawali sobie sprawy z znaczenia i wpływu jaki w rozwój muzyki wniósł I Feel Love. Panowie zgodnie przyznawali w wielu wywiadach, że nie potrafili tańczyć i w ogóle nie chodzili do dyskotek, więc zupełnie ominął ich szał jaki wywołała piosenka na klubowych parkietach. Belotte i Moroder większość dnia spędzali w studiu nagraniowym, po pracy zazwyczaj wychodzili do restauracji a w momencie kiedy klubowe parkiety dopiero się zapełniały, oni kładli się już spać. 

21. I Feel Love jest największym przebojem Donny Summer w Wielkiej Brytanii i zarazem jej jedynym numerem 1 na tamtejszej liście najlepiej sprzedających się singli. Numer spędził miesiąc na szczycie zestawienia stając się tam największym hitem lata 1977 roku. Fizyczna i cyfrowa sprzedaż singla przekroczyła tam 1,1 mln egzemplarzy.

22. W 1995 roku za sprawą paczki remiksów z specjalnie nagranymi nowymi wokalami Donny, wyprodukowanymi przez Rollo & Sister Bliss z zespołu Faithless I Feel Love powrócił w Wielkiej Brytanii na #8 zestawienia i utrzymał się w nim przez 18 kolejnych tygodni.

23. Piosenka zadebiutowała na amerykańskiej liście Billboard Hot 100 6 sierpnia 1977 roku i pięła się konsekwentnie w górę zestawienia przez cztery kolejne miesiące osiągając w listopadzie swoją najwyższą pozycję – #6. Numer spędził na liście prawie pół roku a singiel z piosenką sprzedał się w USA w nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy.

24. I Feel Love stał się w 1977 roku drugim po Love to Love You Baby sprzed dwóch lat dużym międzynarodowym przebojem Donny. Piosenka oprócz Wielkiej Brytanii osiągnęła szczyt zestawień w Australii, Austrii, Holandii oraz Belgii. Numer wskoczył także do Top 5 na singlowych listach w Kanadzie, Szwecji, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Szwajcarii oraz w Niemczech.

25. Utwór jest drugim najczęściej odsłuchiwanym utworem Donny Summer w serwisie Spotify. Najpopularniejsza z liczbą blisko 62 mln streamów jest 8 – minutowa wersja piosenki pochodząca z 12 – calowego singla. Gdyby jednak zsumować streamy wszystkich wersji i oficjalnych remiksów utworu z różnych płyt Donny liczba odtworzeń utworu przekracza dziś na tej platformie liczbę 85 mln.

26. Choreografia, którą Donna Summer prezentowała podczas wykonywania I Feel Love na żywo podkreślała fuzję człowieka i maszyny, którą utwór przywoływał na poziomie muzycznym. Płynne, taneczne ruchy przeplatane z urywanymi, mechanicznymi ruchami wyrażały występujący w utworze kontrast pomiędzy marzycielskim, zmysłowym śpiewem a ostrą, syntetyczną warstwą brzmieniową.

27. W 1977 roku Donna Summer wykonała I Feel Love na żywo jedynie cztery razy. Dwa występy miały miejsce we Włoszech – pierwszy 12 września na Festivalbar w Weronie, drugi 1 października w Rzymie. Kolejne dwa miały miejsce w ramach Once Upon a Time Tour 23 i 24 grudnia w New Jersey.

28. Donna Summer wykonała I Feel Love po raz ostatni na żywo podczas koncertu w Wiedniu 29 sierpnia 2010 roku.

29. Do piosenki nigdy nie nagrano oficjalnego teledysku. Najchętniej oglądana amatorska wersja klipu na YouTube zgromadziła do dzisiaj blisko 53 mln wyświetleń i jest sklejką z występu w The Midnight Special More u Burta Sugarmana oraz z koncertów w Los Angeles zarejestrowanych podczas Once Upon a Time Tour z lipca 1978 roku. Pod występy podłożono jednak studyjną wersję nagrania. Wersja live na oficjalnym kanale Donny Summer, którą obejrzano blisko 9 mln razy jest jej oryginalnym występem z Los Angeles z 1978 roku.

30. Najpopularniejszym remiksem I Feel Love jest 15 – minutowa wersja amerykańskiego DJ-a Patricka Cowleya z 1978 roku. Jego remiks powstał pierwotnie jako nagranie bootlegowe. Cowley nie miał dostępu do wielościeżkowego, oryginalnego nagrania Morodera i pracował z winylową kopią singla. Patrick przekształcił oryginalną wersję utworu w napędzany warstwami syntezatorów psychodeliczny freakout wzbogacony dodatkową perkusją i trzaskającymi werblami. W 1982 roku wytwórnia Casablanca wydała jego remiks na 12 – calowym singlu, a jego skrócona 8 – minutowa wersja na nowo zawojowała brytyjskie parkiety, windując I Feel Love ponownie na #21 tamtejszej listy singlowej. Dwa miesiące po tym jak remiks trafił na brytyjską listę przebojów, Patrick Cowley zmarł na AIDS nie mając okazji doświadczyć sukcesu, który odniosła jego wersja I Feel Love.

31. Jednym z popularniejszych coverów I Feel Love była wersja Bronski Beat. Brytyjskie trio umieściło medley I Feel Love oraz utworu wykonywanego przez Johna Leytona Johnny Remember Me na swojej debiutanckiej płycie The Age of Consent z 1984 roku. Medley został wydany wiosną 1985 roku na czwartym singlu promującym album stając się sporym przebojem w Wielkiej Brytanii i okupując tam #3 listy najlepszych singli przez 2 tygodnie. W intro wsamplowano także krótki fragment innego przeboju Donny – Love to Love You Baby.

32. W 1979 roku swoją wersję I Feel Love wykonała Blondie. Na gitarach zagrali King Crimson i Robert Fripp. Cover wylądował w 1995 roku na stronie B wznowionego singla Union City Blue. Blondie wykonała piosenkę ponownie w 2017 roku podczas jednego z koncertów w Londynie.

33. Jesienią 1992 roku swoją, utrzymaną w stylu indie – techno wersję I Feel Love wydał brytyjski zespół Curve. Cover ukazał się na kompilacji Ruby Trax – The NME’s Roaring Forty wydanej z okazji 40 – lecia istnienia pisma New Musical Express. 12 lat później numer trafił także na składankę największych przebojów zespołu The Way of Curve.

34. Swoją wersję I Feel Love w stylu violin – techno w 1997 roku nagrała brytyjska skrzypaczka i sportsmenka Vanessa Mae. Cover promował jej siódmą płytę Storm, ale dotarł jedynie do #41 brytyjskiej listy najlepszych singli.

35. Kylie Minogue podczas trasy koncertowej KylieFever2002 wykonywała zremiksowaną wersję swojego utworu Light Years zawierającą refren I Feel Love. Nie był to jednak ostatni raz kiedy Australijka sięgnęła po klasyk Donny Summer. W trakcie australijskiej części Kiss Me Once Tour w marcu 2015 roku Kylie wykonywała wraz z Giorgio Moroderem utwór Right Here, Right Now po którym zawsze w jego obecności śpiewała a capella fragment I Feel Love.

36. W latach 2003 – 2007 swój cover I Feel Love na różnych koncertach kilkanaście razy wykonywał zespół Red Hot Chilli Peppers. Wersja z londyńskiego Hyde Parku w czerwcu 2004 roku została kilka tygodni później wydana na live albumie Live in Hyde Park.

37. W 2005 roku do czasów złotej ery disco z końca lat 70. odwołała się Madonna. W pochodzący z albumu Confessions on a Dance Floor utwór Future Lovers wsamplowano linię basu z I Feel Love a sam numer był hołdem dla autorów legendarnego przeboju z I Remember Yesterday. Kilka miesięcy później Madonna włączyła I Feel Love w setlistę trasy koncertowej Confessions Tour. Królowa Popu otwierała każdy koncert 8 – minutową hybrydą Future Lovers/I Feel Love.

38. Po klasyk Donny w 2019 roku sięgnęła także Christina Aguilera. Koncerty odbywające się w ramach rezydentury w Las Vegas The Xperience rozpoczynały się od śpiewanego przez Christinę fragmentu I Feel Love.

39. 1 listopada 2019 roku swoją wersję I Feel Love opublikował Sam Smith. Piosenka w pierwotnym zamierzeniu miała znaleźć się na jego albumie Love Goes. Premierę albumu jednak przesunięto w związku z pandemią COVID-19 i cover jako jedyny z serii promocyjnych singli został wycięty z finalnej tracklisty.

40. W 2011 roku amerykańska Biblioteka Kongresu wprowadziła I Feel Love na listę National Recording Registry. Jest to lista, na której umieszczane są utwory ważne pod względem kulturowym, historycznym lub estetycznym i/lub informującymi o lub odzwierciedlającymi życie w Stanach Zjednoczonych


2 uwagi do wpisu “40 faktów, które musisz wiedzieć o I Feel Love

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s