20 faktów, które musisz wiedzieć o Nemo


1. Nemo był nagrywany przez zespół Nightwish na przełomie 2003 i 2004 roku w fińskich studiach nagraniowych w Helsinkach i Kitee. Piosenka została wydana na singlu 19 kwietnia 2004 roku jako pierwszy utwór promujący album Once.

2. Pierwotnie utwór miał być dłuższy, szybszy i posiadał w środku rapowaną wstawkę śpiewaną przez Marko Hietalę. Przełomem w nagrywaniu piosenki było zasugerowanie Tuomasowi Holopainenowi (autorowi nagrania) przez Marko Hietalę i Tero Kinnunena by usunął rapowaną wstawkę z podwójnym bębnem basowym oraz spowolnił tempo całości. Dopiero wtedy utwór nabrał swojego finalnego kształtu.

3. Nemo był jednym z najdłużej nagrywanych utworów przez Nightwish. Doskonale pamiętam, że Nemo to jedna z najtrudniejszych piosenek, jakie kiedykolwiek zrobiliśmy. Pracowaliśmy nad aranżacją przez miesiące! – wspominał po latach Holopainen.

4. Tekst piosenki został zainspirowany stanem emocjonalnym, w którym podczas tworzenia albumu Once był Tuomas Holopainen. Wszyscy mamy w życiu od czasu do czasu takie chwile, kiedy tak naprawdę nie wiemy kim jesteśmy. Jesteś bezimienny, nie wiesz dokąd zmierzasz. Stąd pochodzi tytuł Nemo, który oznacza „bez imienia” (po łacinie) – wyjaśniał w jednym z późniejszych wywiadów Tuomas, następnie rozwijając myśl: To w zasadzie oczyszczająca piosenka o mnie. Byłem wtedy znacznie mroczniejszą osobą niż jestem teraz. Nigdy więcej nie nagramy takiej piosenki, ale wtedy to było tak szczere, jak to tylko możliwe. To była strona z mojego pamiętnika i musiałem wydobyć te emocje. Czułem się taki samotny.

5. Zanim Tuomas wyjawił prawdziwą inspirację dla tytułu utworu, wielu fanów zespołu myślało, że Nemo jest swego rodzaju hołdem dla produkcji Disney’a Gdzie jest Nemo? lub dla Kapitana Nemo – bohatera powieści Juliusza Verne’a Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi oraz Tajemnicza wyspa.

6. Nemo z czasem stało się jedną z ulubionych piosenek Tarji Turunen nagranych z zespołem Nightwish. Kiedy Tuomas zagrał mi utwór po raz pierwszy, pomyślałam, że Nemo to łatwa do zrozumienia piosenka z chwytliwą melodią. Naprawdę uwielbiałam ten kawałek. Nie od razu stał się jednym z moich ulubionych, ponieważ generalnie wolałam z repertuaru Nightwish dłuższe i bardziej skomplikowane utwory, ale ta piosenka musiała być singlem! – wspominała była już wokalistka grupy.

7. Nagrywanie wokali do finalnej wersji utworu nie było dla Tarji tak proste jak można byłoby się tego spodziewać po jej umiejętnościach: Wersja demo Nemo była chyba trochę szybsza niż ta ostateczna, więc łatwiej mi się śpiewało. Ten kawałek [z Once] okazał się w studiu najtrudniejszym. Wiele razy próbowałam go nagrać, ale w końcu powiedziałam chłopakom, że nie dam rady tego teraz zrobić i musimy spróbować innego dnia. Wokale do piosenki nagrywano kilka razy zanim udało się uzyskać finalny kształt utworu.

8. Wstawka z podwójnym bębnem basowym usunięta z wersji demo Nemo ewoluowała w utwór Romanticide, który został nagrany jako ostatni kawałek z myślą o albumie Once.

9. W piosence, podobnie jak w ośmiu innych utworach z albumu Once pojawia się London Philharmonic Orchestra, która nagrywała wcześniej ścieżkę dźwiękową do Władcy Pierścieni.

10. Teledysk do utworu kosztował 80 tys. euro. W tamtym czasie była to rekordowa kwota jak na zespół metalowy.

11. Reżyserem teledysku do Nemo został Antti Jokkinen – najpopularniejszy fiński twórca teledysków. Jokkinen reżyserował wcześniej wideoklipy m.in. Céline Dion (Have Youe Ever Been In Love, One Heart), Beyoncé (Fighting Temptation), Shanii Twain (Ka-Ching!) czy Kelly Clarkson (A Moment Like This, Before Your Love, Low). W jednym z wywiadów Jokkinen przyznał, że bardzo zależało mu na nagraniu teledysku dla fińskiego wykonawcy, by promować fińską muzykę za granicą, a że w przeszłości słuchał heavy metalu dlatego z przyjemnością zaakceptował ofertę Nightwish. Przyznał także, że ani producenci, ani on nie otrzymali za nagranie klipu wynagrodzenia, ponieważ wszystkie pieniądze poszły na produkcję teledysku.

12. MTV Europe początkowo odmówiło puszczania teledysku do Nemo, argumentując swoją decyzję tym, że zimowy krajobraz w nim przedstawiony nie jest teraz (w Europie zaczynało się wówczas lato) w kręgu zainteresowań. Stacja zmieniła zdanie dopiero w momencie, gdy album Once w lipcu 2004 roku wylądował na szczycie listy albumowej nie tylko w Niemczach, ale i w całej Europie.

13. Numer zadebiutował w rodzimym kraju formacji – Finlandii – na #1 listy najlepiej sprzedających się singli i utrzymał się na tej pozycji przez 5 tygodni. W ciągu dwóch tygodni singiel osiągnął status platynowej płyty stając się tam wówczas największym i najlepiej sprzedającym się przebojem zespołu.

14. Piosenka jest także największym przebojem Nightwish w Niemczech, Austrii, Portugalii, Kanadzie i Brazylii. Na liście singlowej w Niemczech nagranie dotarło do #6 i spędziło w zestawieniu pół roku. Na liście European Hot 100 numer dotarł do #5 – żadnej piosence zespołu nie udało się nigdy osiągnąć takiego wyniku.

15. Nemo jest najczęściej granym utworem grupy na żywo. Począwszy od 2004 roku zespół wykonał Nemo na żywo 577 razy. Niemal połowa z wykonań miała miejsce z udziałem wokalistki Anette Olzon.

16. Po rozstaniu z zespołem Tarja także włączyła Nemo w program swoich koncertów. Artystka wykonywała utwór w latach 2007 – 2012. Po kilkuletniej przerwie Nemo ponownie pojawiło się na setliście jej koncertów w 2019 roku. W sumie artystka wykonała utwór na żywo 232 razy (w tym 129 razy jako wokalistka Nightwish).

17. Utwór został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do horroru The Cave (w Polsce znany jako Jaskinia).

18. Nemo jest drugim najczęściej odtwarzanym utworem zespołu w serwisie Spotify. Suma odtworzeń wersji studyjnej utworu (wersje piosenki pochodzące z albumów: Once, End of an Era i Decades) osiągnęła właśnie poziom 98 mln streamów.

19. Wideo do Nemo jest trzecim po Amaranth i Bye Bye Beautiful najchętniej odtwarzanym teledyskiem zespołu w serwisie YouTube. Suma obejrzeń z trzech oficjalnych kanałów na których jest on dostępny – Nuclear Blast, Roadrunner Records i Nightwish przekroczyła niedawno liczbę 86 mln.

20. 6 sierpnia 2005 roku Nightwish wykonał utwór w trakcie ceremonii otwarcia 10. Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, które miały miejsce w Helsinkach.


Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s