24 fakty, które musisz wiedzieć o Jenny from the Block


1. Jenny from the Block jest pierwszym singlem promującym trzeci album studyjny Jennifer Lopez – This Is Me… Then. Piosenka była nagrywana wiosną 2002 roku i została wydana w USA 26 września jako singiel radiowy kilkanaście godzin po wycieku do Internetu.

2. Początkowo Jennifer Lopez i producent Cory Rooney chcieli wydać utwór I’m Glad na pierwszym singlu promującym płytę This Is Me… Then. Dyrektor Sony Music – Tommy Mottola nie zgadzał się z ich wyborem i faworyzował wydanie w pierwszej kolejności Jenny from the Block. W trakcie wspólnego odsłuchu albumu, w momencie kiedy puszczono Jenny Mottola miał powiedzieć do Lopez: To będzie Twój singiel. Lopez wraz z Rooney’em odpowiedzieli mu: Nie, nie, nie! To nie będzie singiel. Kontra, którą napotkali ze strony Mottoli była jednoznaczna: Jesteście szaleni! To będzie singiel i gówno mnie obchodzi, co mówicie! Zniszczycie album jeśli mnie nie posłuchacie. Następnego dnia Mottola doprowadził do kontrolowanego wycieku Jenny from the Block do Internetu. Piosenkę zagrała jedna z popowych stacji w Hartford, po czym błyskawicznie trafiła ona na antenę innych stacji z portfolio Infinity Broadcasting jako pierwszy singiel z albumu. Upublicznienie utworu przez Mottolę potwierdził w 2016 roku sam Rooney.

3. Kontrolowany wyciek piosenki 26 września 2002 roku przyspieszył premierę albumu This Is Me… Then, który według pierwotnych planów miał ukazać się dopiero w 2003 roku. Premierę albumu szybko przesunięto na ostatni tydzień listopada 2002 roku, by zmaksymalizować jego wyniki sprzedażowe w gorącym okresie przedświątecznym.

4. Jennifer śpiewa o tym, że pomimo sławy, którą zyskała nadal jest prawdziwa i jest tą samą Jenny z sąsiedztwa, którą była dorastając w nowojorskim Bronksie. Lopez jest w tym utworze tak mocno zafiksowana na punkcie swojej rodzinnej dzielnicy, że odwołuje się do niej aż 28 razy!

5. Gościnnie w utworze zaśpiewali raperzy Styles P i Jadakiss z hip – hopowej grupy The LOX. Tuż po nagraniu teledysku Styles P zaczął odsiadywać wyrok ośmiu miesięcy więzienia za napaść.

6. Jenny from the Block był jednym z pierwszych numerów napisanych przez tzw. team producencki. W kredytach do utworu zostało uwzględnionych aż 11 osób, którzy wnieśli swój wkład w jego powstanie. Dzisiaj pisanie utworów z tak licznym zapleczem autorsko – producenckim jest na porządku dziennym.

7. Zanim Jennifer Lopez nagrała swoje wokale, całe demo utworu zaśpiewała Natasha Ramos. Jeżeli posłuchacie jej wersji bez problemu zorientujecie się, że… w finalnej, wydanej oficjalnie wersji utworu refren śpiewany jest przez nią, a nie przez Lopez. Ramos w 2019 roku potwierdziła na Twitterze, że w oficjalnej wersji Jenny są jej wokale – głównie są to jednak chórki. Wokalistka przyznała także, że nie ma pretensji do Jennifer, że w refrenowej partii utworu użyto jej wokalu, a Lopez tylko rusza do niego ustami. W jednym z wpisów przyznała jednak, że powinna mieć coś więcej z tego projektu, ale, że jest to kwestia nie Jennifer, którą ceni i uważa za jedną z najciężej pracujących kobiet w showbiznesie, lecz jej wytwórni płytowej, która zatrudniła ją do zaśpiewania demonstracyjnej wersji piosenki.

8. Charakterystyczny sampel zagrany na flecie został interpolowany z wydanego w 1975 roku nagrania Hijack zespołu Enoch Light and the Light Brigade. Pierwotnym autorem piosenki był jednak hiszpański zespół Barrabas, który wydał ją na singlu rok wcześniej. Numer napisał jeden z członków grupy – Fernando Arbex, który został uwzględniony w kredytach do Jenny from the Block. Arbex stworzył oryginalne linie perkusji i basu. To jednak muzycy Enoch Light dokonali transpozycji pętli melodycznej na flet.

9. Zanim sampel z wersji Enoch Light został użyty w przeboju Jennifer Lopez w swoim, wydanym w 1999 roku utworze Watch Out Now wykorzystał go nowojorski hip – hopowy duet The Beatnuts. Duet odświeżył instrumentalny beat i na nowo zinterpretował melodię fletu. W 2004 roku grupa wycelowała w Jennifer i autorów jej przeboju dissujący numer Confused Rappers, krytykując zdolności wokalne Lopez, jej wygląd i zarzucając producentom Jenny from the Block kradzież sampla bezpośrednio z piosenki Watch Out Now. Fakt, że muzycy The Beatnuts finalnie otrzymali część tantiem za Jenny from the Block mówi sam za siebie skąd team pracujący nad tym nagraniem faktycznie zaczerpnął tę słynną już melodię.

10. W Jenny from the Block zostały także wsamplowane fragmenty z wydanego w 1987 roku utworu South Bronx grupy Boogie Down Productions. Elementy zaczerpnięte bezpośrednio z ich utworu pojawiły się w mostkach.

11. Fraza Children grown and women producing, men go working, some go stealing, everyone’s got to make a living została zaczerpnięta z utworu Heaven and Hell Is on Earth zespołu 20th Century Steel Band wydanego w 1975 roku.

12. Teledysk do Jenny wyreżyserował Francis Lawrence. Wideo kręcono w weekend między 18 i 20 października 2002 roku w Los Angeles. W momencie kiedy odbywały się zdjęcia piosenkę puszczało już większość stacji radiowych w USA. Lawrence i jego ekipa mieli zaledwie dwa tygodnie na zmontowanie teledysku. Premiera klipu odbyła się w programie MTV Total Request Live 5 listopada.

13. Mimo, że piosenka została poświęcona Nowemu Jorkowi, o ironio cały teledysk ją promujący nakręcono na przeciwległym wybrzeżu USA w Los Angeles. Powstały tam nawet uliczne, „nowojorskie” sceny z udziałem raperów z The LOX w specjalnie zaaranżowanym na tę okoliczność studiu. Sama piosenka kilka miesięcy wcześniej zaliczyła jednak nowojorskie studio The Hit Factory. Było to jedno z miejsc, w których wiosną 2002 roku (w przerwach zdjęciowych do filmu Pokojówka na Manhattanie) odbywała się część sesji nagraniowych do albumu This Is Me… Then.

14. Teledysk jak i sama piosenka zyskały ogromną popularność w mediach za sprawą związku Jennifer i Bena Afflecka. Para była w tamtym czasie non stop śledzona przez paparazzi, pojawiała się na niezliczonych okładkach różnych magazynów i stale pojawiała się w wiadomościach. Francis Lawrence wykorzystał ten fakt i z medialnego szumu wokół Lopez i Afflecka uczynił główny temat teledysku do Jenny from the Block, czyniąc z niego w ten sposób jeden z najchętniej puszczanych klipów końca 2002 roku w stacjach muzycznych na całym świecie.

15. Ben Affleck w jednym z wywiadów z 2008 roku przyznał, że nie jest dumny ze swojego zachowania i otwartości na związek z Jennifer Lopez i że żałuje swojego udziału w teledysku do Jenny, uznając go z perspektywy czasu za szkodliwy dla jego kariery. Nie obwiniał jednak samej Jennifer, ponieważ udział w klipie był jego świadomą decyzją.

16. Wedle doniesień magazynu Us Weekly po ślubie z piosenkarzem Marcem Anthonym w czerwcu 2005 roku Lopez próbowała zabronić emisji wideoklipu do Jenny. Pracownicy gwiazdy mieli wówczas kontaktować się z MTV i VH1 by zakomunikować im, że wideo z Benem Affleckiem nie może być brane pod uwagę ani pokazywane na ich antenach. Jaki miał być rzekomy powód takich działań? Zazdrość ówczesnego męża Jenny. 

17. Jesienią 2002 roku Jenny zaliczyła rajd po listach przebojów na wszystkich najważniejszych rynkach muzycznych świata. Utwór nie miał jednak szczęścia w szczytowaniu, zaliczając takowy jedynie w Kanadzie – na początku 2003 roku nagranie wylądowało na szczycie tamtejszej listy singlowej na 5 tygodni. Numer mocno trzymał się jednak w ścisłej czołówce większości krajowych zestawień docierając w USA i Wielkiej Brytanii do #3, we Włoszech i Szwajcarii do #4, w Australii i Francji do #5 oraz w Niemczech do #7. Na paneuropejskiej liście European Hot 100 w związku z różnymi krajowymi datami wydania piosenki na nośnikach fizycznych numer dotarł finalnie do #4. Piosenka była również bardzo popularna w Polsce docierając na ogólnej liście radiowej do #2.

18. Singiel sprzedał się na całym świecie w liczbie ok. 2 mln egzemplarzy fizycznych i cyfrowych. Na wynik fizyczny złożyły się jedynie wydania z Europy i Australii. W USA piosenka była jedynie singlem radiowym. Wytwórnia postanowiła nie wydawać tam małego krążka by podnieść sprzedaż całego albumu studyjnego.

19. Moment w którym Jenny zaliczała swoje najwyższe osiągi na amerykańskich listach Billboardu zbiegł się z premierą filmu Pokojówka na Manhattanie, który w zgrabny sposób łączył się tematycznie z utworem. W filmie postać grana przez Lopez pozostaje wierna swoim starym przyjaciołom pomimo znaczącego podniesienia swojego statusu społecznego. Przypadek, czy dobrze zaplanowana strategia wydawnicza?

20. Mimo, że to wydany w 2011 roku On the Floor stał się najlepiej sprzedającym singlem Jennifer Lopez zaliczając szczyty list przebojów w niemal 40 krajach świata, to dzisiaj Jenny from the Block jest uznawane za sygnaturowe nagranie Lopez. Tytuł utworu jest również najpopularniejszym obok J.Lo nieformalnym pseudonimem Jennifer używanym przez media i fanów artystki na całym świecie.

21. Jenny from the Block obok Love Don’t Cost a Thing i Get Right jest najchętniej wykonywanym przez Lopez na żywo numerem ze swojego repertuaru. W ciągu dwóch dekad od swojej premiery Jennifer wykonała ten numer na scenie 235 razy uwzględniając go w setlistach wszystkich tras koncertowych oraz w trakcie 3 – letniej rezydentury w Las Vegas w latach 2016 – 2018.

22. W 2013 roku amerykańska piosenkarka Rebecca Marie Gomez występująca pod pseudonimem Becky G nagrała cover Jenny from the Block zmieniając tytuł na Becky from the Block. Był to jednocześnie jej oficjalny debiut singlowy. Młoda artystka zmieniła tekst utworu by móc opowiedzieć w nim o swoim życiu zanim stała się sławna a w teledysku, który do dzisiaj w serwisie YouTube zanotował ponad 91 mln wyświetleń gościnnie pojawiła się sama Jennifer Lopez.

23. Jenny z liczbą 261 mln streamów jest najchętniej odsłuchiwanym utworem Jennifer w serwisie Spotify z pierwszej dekady jej kariery. Wyższe wyniki osiągnęły jedynie wydane w erze streamingowej single On the Floor i Ain’t Your Mama. Mniejszą popularnością cieszy się zamieszczony w serwisie YouTube teledysk, który od momentu publikacji pod koniec 2009 roku zanotował do dzisiaj 162 mln wyświetleń, będąc dopiero 18. najchętniej oglądanym wideoklipem Lopez na tej platformie.

24. Piosenką Jenny from the Block Lopez zainaugurowała swoją część występu w trakcie Superbowl Halftime Show w lutym 2020 roku.


Jedna uwaga do wpisu “24 fakty, które musisz wiedzieć o Jenny from the Block

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s