20 faktów, które musisz wiedzieć o Crazy In Love


1. Crazy In Love jest pierwszym singlem z debiutanckiego solowego albumu studyjnego Beyoncé Dangerously In Love. Piosenka była nagrywana na przełomie 2002 i 2003 roku w nowojorskim Sony Music Studios. Numer został wydany w USA jako singiel cyfrowy 14 maja 2003 roku.

2. Producent Rich Harrison nagrał instrumentalne demo Crazy In Love na długo zanim poznał Beyoncé. Muzyk wsparł się samplem rogu, który zaczerpnął z kompozycji Chi-Lites Are You My Woman (Tell Me So) z 1970 roku. Znajomi, którym puszczał wstępny szkielet nagrania nie mogli rozpoznać skąd zaczerpnął uzależniający hook. Harrison wiedział, że ma w ręku wyjątkową kompozycję. Na tyle wyjątkową, że musiała ona trochę poczekać na odpowiedniego wykonawcę. Właściwy kandydat wkrótce zgłosił się sam – była nią Beyoncé, która pod koniec 2002 roku zatelefonowała do Harrisona w sprawie współpracy nad swoją debiutancką płytą. Z wydanego przez Bey w 2002 roku singla Work It Out sączyły się już wyraźne inspiracje retro – funkiem więc producent uznał, że demo oparte na samplu z piosenki Chi-Lites przedstawi właśnie jej.  

3. Po telefonie od Beyoncé Harrison był pewien, że zaprezentuje jej demo, ona padnie z zachwytu i dalsza współpraca z artystką pójdzie jak po maśle. Producent postanowił uczcić swój sukces na nocnym, mocno zakrapianym melanżu. Następnego dnia, skacowany pojechał na spotkanie z Bey, na której z wiadomych względów nie wywarł najlepszego wrażenia. Gwiazda postanowiła jednak zapoznać się z jego pomysłami i finalnie wysłuchała demo Crazy In Love.

4. Beyoncé początkowo miała wątpliwości co do wstępnej wersji piosenki. Artystka uważała, że kompozycja, którą zaprezentował jej Harrison jest zbyt retro i że nikt w XXI wieku nie opierał swojej muzyki na dźwiękach rogu. Po namyśle uznała, że oparcie się na takim wyraźnym oldschoolowym hooku jest jednak dobrym pomysłem i dała muzykowi zielone światło. Rich dostał dwie godziny na napisanie tekstu i wstępne skomponowanie całego utworu. Jak wspomniał, stworzenie piosenki w tak krótkim czasie, na kacu było dla niego niebywale trudnym zadaniem.

5. W jednym z wywiadów Knowles wyjaśniła koncepcję piosenki i nagranego do niej wideoklipu: Utwór i teledysk celebrują ewolucję kobiety. Opowiadają o dziewczynie, która jest u progu związku. Zdaje sobie sprawę, że jest zakochana, robi rzeczy, których normalnie by nie zrobiła ale jej to nie obchodzi. Wszystko jest nieważne, liczy się to, że jest po prostu szaleńczo zakochana!

6. Harrison napisał zwrotki i refren oraz zagrał na wszystkich instrumentach słyszalnych w finalnej wersji piosenki. Beyoncé dopisała łącznik między zwrotkami i refrenem, który wymyśliła spoglądając w lustro. Kiedy zobaczyła siebie w niepasujących do siebie ubraniach oraz w nieładzie na głowie powiedziała I’m looking so crazy right now!. Harrison w momencie podłapał tekst, zaśpiewał go i wstawił do piosenki. Fraza zainspirowała także tytuł nagrania. Po dopracowaniu refrenu wspólnie dodali jeszcze do tekstu charakterystyczną chwytliwą partię Uh oh, uh oh, uh oh, oh, no, no.

7. Początkowa wersja utworu nagrana przez Harrisona i Bey nie zawierała rapu. Pomysł na jego dodanie wyszedł od samej Beyoncé i doszedł do skutku dosłownie na ostatnim etapie prac nad piosenką, dzień przed wysłaniem całego albumu do wytwórni, skąd miał trafić do tłoczni płyt CD. Jay – Z przyszedł do studia nagraniowego o 3 w nocy i zapoznawszy się z utworem zaimprowizował w ciągu 10 minut rapowaną wstawkę. Jego nagrane na szybko partie bez specjalnych zmian zostały umieszczone w finalnej wersji piosenki. W programie MTV: Making the Video Beyoncé wspominała: Rich Harrison napisał ze mną tę piosenkę, a kiedy ją skończyłam poprosiłam Jay’a – Z by był jej częścią i tak zrobił. Piosenka okazała się świetna i skończyło się na tym, że została pierwszym singlem.

8. Teledysk do utworu wyreżyserował Jake Nava i kręcono go w Los Angeles od 13 do 15 maja 2003 roku. Za choreografię odpowiedzialna była sama Beyoncé a wśród tancerek pojawiła się Carmit Bachar – jedna z członkiń formowanego wówczas żeńskiego bandu The Pussycat Dolls. Premiera wideo odbyła się 9 czerwca w programie MTV TRL. MTV towarzyszyło piosenkarce w trakcie kręcenia teledysku i na antenie stacji wyemitowano także dokument z planu w ramach cyklu Making the Video.

9. Crazy In Love wylądował na szczycie oficjalnych list singlowych w tym samym czasie jednocześnie w USA i Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy taki przypadek w historii w kategorii wokalistek i piąty w zestawieniu wszystkich artystów.

10. Utwór spędził 8 tygodni na szczycie listy Billboard Hot 100 głównie za sprawą ogromnej rotacji w stacjach radiowych. W szczytowym momencie Crazy In Love osiągnęło w amerykańskim eterze pułap 190,9 mln słuchaczy. Tylko dwa solowe utwory Beyoncé przebiły później ten wynik: Baby Boy (196,4 mln) oraz Check On It (201,8 mln słuchaczy). W 2003 roku sprzedaż cyfrowa nie była jeszcze brana pod uwagę w kompilowaniu Hot 100 więc wynik na tej liście był wspierany sprzedażą singla fizycznego. Czas w którym wydano Crazy był schyłkiem ery singli fizycznych i początkiem ery singli cyfrowych. Dokładnie pod koniec czerwca 2003 roku powstała Hot Digital Tracks – pierwsza lista Billboardu kompilowana na podstawie downloadów. Crazy In Love szczytowało na niej przez miesiąc. W podsumowaniu rocznym magazynu Billboard Crazy In Love uplasowało się na #4 będąc jednocześnie największym żeńskim przebojem 2003 roku w tym kraju.

11. Na paneuropejskiej liście singlowej European Hot 100 piosenka utrzymała się na #1 przez miesiąc. Numer zaliczył wakacyjny rajd po europejskich listach docierając do szczytu w Wielkiej Brytanii i  Irlandii oraz plasując się w ścisłych czołówkach zestawień w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Holandii, Austrii i Danii. Piosenka była także bardzo popularna w Australii, gdzie dotarła do #2 ale finalnie pokryła się tam aż 9 – krotną platyną.

12. W Wielkiej Brytanii piosenka zajęła #5 w zestawieniu najchętniej puszczanych przez radio utworów w pierwszej dekadzie XXI wieku. Numer w ciągu niespełna siedmiu lat odtworzono w tamtejszych stacjach radiowych ponad 126 tys. razy.

13. Dwie dekady od premiery globalna sprzedaż singla przekroczyła na całym świecie pułap 10 mln ekwiwalentów na który złożyły się sprzedaż fizyczna, cyfrowa oraz streaming. Największy udział w tym wyniku miały USA – piosenka rozeszła się tutaj w 6 mln ekwiwalentów z czego niemal 2,5 mln stanowiła sprzedaż cyfrowa i fizyczna singla. 1,9 mln ekwiwalentów dołożyli Brytyjczycy u których Crazy In Love jest jednocześnie drugim najlepiej sprzedającym się singlem Beyoncé zaraz po Halo.

14. Albumowa wersja Crazy z liczbą niemal 900 mln streamów jest drugim najchętniej odsłuchiwanym utworem Beyoncé w serwisie Spotify. Biorąc pod uwagę, że Spotify posiada ok. 30% udziałów w rynku streamingu audio, całkowitą liczbę streamów piosenki powiększoną o pozostałe serwisy można oszacować dzisiaj na 3 mld odtworzeń.

15. W 2018 roku piosenka wylądowała na szczycie listy 100 Greatest Songs of the Century – So Far magazynu Rolling Stone a trzy lata później ten sam magazyn umieścił ją na #16 w zaktualizowanym zestawieniu 500 Greatest Songs of All Time. W 2009 roku czytelnicy brytyjskiego magazynu NME okrzyknęli Crazy najlepszym singlem pierwszej dekady XXI wieku a redakcja umieściła utwór na #19 listy 500 Best Songs of All Time.

16. Teledysk do utworu z liczbą niemal 700 mln wyświetleń jest czwartym najchętniej oglądanym wideoklipem gwiazdy na platformie YouTube. Codziennie klip jest wyświetlany tam przez średnio 250 tys. użytkowników.

17. W 2014 roku Beyoncé nagrała Crazy ponownie na potrzeby filmu Fifty Shades of Grey. Nowa, zdecydowanie wolniejsza i mroczniejsza, wyprodukowana przez Boots oraz zaaranżowana przez Margot wersja piosenki znana jako 2014 Remix została użyta w trailerze z czerwca 2014 roku oraz pojawiła się i promowała ścieżkę dźwiękową do filmu. Wersję z remiksu razem z tanecznym pierwowzorem włączono w setlistę The Formation World Tour z 2016 roku.

18. W 2004 roku Beyoncé otrzymała za Crazy dwie nagrody Grammy w kategoriach: Najlepsza piosenka r&b oraz Najlepsza współpraca rapera z wokalistą. Statuetka w kategorii Najlepsze nagranie zremiksowane, nieklasyczne trafiła także do Maurice Joshuy – autora remiksu Krazy In Luv (Maurice’s Nu Soul Mix).

19. Crazy In Love jest najczęściej wykonywaną przez Beyoncé piosenką na żywo. Do dzisiaj artystka wykonała ją na scenie 496 razy. Pierwszy występ miał miejsce 17 maja 2003 roku w programie NBC Saturday Night Live. Bey wykonała wtedy dwa utwory: Crazy wraz z Jay-em Z oraz Dangerously In Love z repertuaru Destiny’s Child.

20. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad Crazy In Love doczekał się coverów w wielu różnych stylach muzycznych. W 2004 roku swoją indie – popową wersję nagrał zespół Snow Patrol a trzy lata później po utwór sięgnął alt – rockowy band Switchfoot. Kilka miesięcy później pojawiła się swingowa wersja zespołu The Puppini Sisters natomiast 2010 rok przyniósł cover niemieckiej formacji The Baseballs w stylu rockabilly oraz orkiestrową odsłonę w wykonaniu Anthony & the Johnsons. Z kolei w 2013 roku własną interpretację udostępnili Emeli Sandé & The Bryan Ferry Orchestra – ich cover powstał z myślą o ścieżce dźwiękowej do filmu The Great Gatsby.


Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s