30 faktów, które musisz wiedzieć o Beautiful Day

1. U2 byli mocno rozczarowani wynikami i odbiorem albumu Pop z 1997 roku. Informację w jednym z wywiadów ujawnił szef ówczesnej wytwórni zespołu – Jimmy Iovine. W związku z tym grupa powiedziała Jimmy’emu, że nie wydadzą nowego albumu, dopóki on zapoznając się co jakiś czas z ich nowym, nagrywanym w Europie materiałem nie powie im, że mają w zanadrzu potencjalny hit. Takim numerem Iovine nazwał Beautiful Day. Dopiero wtedy zapadła decyzja o wydaniu albumu All That You Can’t Leave Behind.

2. Piosenką z której wyewoluował Beautiful Day jest inspirowane punk – rockiem nagranie Always, które zespół nagrał w przydomowym Hanover Quay Studio w bardzo początkowej fazie prac nad All That You Can’t Leave Behind. Nagranie nie zrobiło na nich początkowo większego wrażenia – uważali je oni za prostą rockową, nudną piosenkę. Numer ostatecznie umieszczono na stronie B singla Beautiful Day.

3. The Edge wypowiedział się o pracy nad utworem w wywiadzie udzielonemu magazynowi Mojo w 2010 roku: [Piosenka] przeszła przez różne wcielenia i chociaż zawsze czuliśmy, że ma „to coś”, to początkowo ciężko było nam jasno zdefiniować, dokąd tak naprawdę zmierza. Wszystko zmieniło się w momencie, w którym Bono mocno zaakcentował fragment tekstu „To jest piękny dzień”. W pewnym sensie mogło wydawać się to banalne, ale w połączeniu z muzyką wydarzyło się coś dzikiego, coś co wszyscy poczuliśmy. Dopiero po tym fakcie prace nad nagraniem znacznie przyspieszyły.

4. Na finalny kształt tekstu piosenki wpływ miały mowy australijskiego kaznodziei Johna Smitha o życiu oraz udział Bono w projekcie Jubilee 2000 – globalnej kampanii, której celem było doprowadzenie do umorzenia 90 miliardów dolarów długu zaciągniętego przez 35 najbiedniejszych krajów na świecie. W trakcie kampanii zachęcano najbardziej prominentnych polityków do rezygnacji z tzw. Długu Trzeciego Świata. Bono opisał Beautiful Day jako piosenkę o człowieku, który stracił wszystko, ale odnalazł radość w tym co mu pozostało. Tytułowy Piękny dzień następował w momencie porzucenia wszystkich dóbr materialnych i skupieniu swojej uwagi na poszukiwaniu duchowych łask i czynieniu dobra w pięknym, otaczającym nas świecie.

5. W trakcie prac nad albumem All That You Can’t Leave Behind członkowie U2 postanowili zdystansować się do eksperymentów z elektroniką z lat 90. i powrócić do bardziej tradycyjnego brzmienia z lat 80. Mimo tego formacja nadal poszukiwała dla siebie bardziej przyszłościowego brzmienia. W trakcie jednej z sesji nagraniowych do Beautiful Day The Edge grał piosenkę na swojej gitarze Gibson Explorer w tonacji używanej w większości nagrań zespołu z początku lat 80. Bono zupełnie nie miał przekonania do tego brzmienia, ale został przegłosowany przez resztę zespołu, skutkiem czego było nadanie utworowi bardziej konwencjonalnego charakteru.

6. Kolejnym przełomem w trakcie prac nad utworem było wygenerowanie przez producenta Briana Eno tzw. elektronizacji akordów za pomocą beat boxu i wstawienie syntetyzowanej partii smyczkowej na początek utworu. Tym sposobem nagranie studyjne uzyskało swoje charakterystyczne, elektroniczne zabarwienie. Bardziej konwencjonalnie brzmiało natomiast w trakcie występów na żywo, podczas których mocniej wyeksponowane było brzmienie gitary.

7. Miksowanie utworu odbyło się w połowie lipca 2000 roku i trwało dwa tygodnie. W jego trakcie podbito bas, zmieniono linię basu w refrenie oraz przekształcono partie klawiszy dodane przez Bono w partię gitary. Dzięki temu utwór miał być bardziej wyrazisty, a jego brzmienie miało bardziej kontrastować z zawartym w nim pozytywnym przekazem.

8. Za pomocą strony u2.com fani zespołu mogli podglądać proces miksowania utworu na dwóch kamerach internetowych zainstalowanych w studio.

9. Teledysk do utworu był kręcony 12 i 13 sierpnia 2000 roku na lotnisku Charlesa de Gaulle’a w Paryżu. Ujęcia do wideoklipu miały miejsce na nowo wybudowanym wówczas Terminalu 2F

10. Reżyserem teledysku do Beautiful Day był Jonas Åkerlund. W teledysku pojawiły się ujęcia członków formacji i samego Bono spacerujących po lotnisku (w trakcie zwrotek) przeplatane z zespołem występującym w lotniczym hangarze oraz na dywanach na pasie startowym lotniska, między dwoma innymi pasami startowymi z samolotami lądującymi i startującymi co dwie minuty (w trakcie refrenu). Åkerlund chciał w ten sposób pokazać ogromny kontrast występujący w piosence między zwrotką i refrenem.

11. Premiera klipu odbyła się 8 października w MTV i VH1. Dzień wcześniej fragment klipu został pokazany w trakcie gali rozdania nagród MTV VMA. Alternatywna edycja teledysku w wersji Åkerlunda była także przez krótki czas transmitowana na stronie u2.com.

12. Powstała także alternatywna wersja teledysku wyreżyserowana przez Joe Edwardsa. Zawierała fragmenty przedstawiające zespół nagrywający album w studiu nagraniowym wymieszane z materiałami z wakacji, nakręconymi podczas sesji nagraniowych zespołu, które miały miejsce na południu Francji w miejscowości Èze.

13. Miesiąc przed wydaniem albumu na potrzeby programu Top of the Pops został nakręcony teledysk live na dachu The Clarence Hotel w Dublinie. Na potrzeby nagrania zespół zagrał piosenkę 3 razy. W tym samym dniu nakręcono także występ do Elevation.

14. Radiowa premiera utworu miała miejsce 31 sierpnia 2000 roku. Komercyjna premiera singla na całym świecie odbyła się 9 października. Wyjątkiem była Kanada, gdzie singiel ukazał się w sprzedaży dzień później. Natomiast w USA piosenka nigdy nie ukazała się na fizycznym singlu CD. Kilka tygodni po ogólnoświatowej październikowej premierze w USA wydano dopiero 12-calowy singiel winylowy, zawierający na obydwu stronach tę samą, albumową wersję piosenki.

15. W grudniu 2000 roku piosenka pobiła rekord na kanadyjskiej liście radiowej BDS Rock Chart utrzymując się na #1 nieprzerwanie przez 14 tygodni. Piosenka kilka tygodni wcześniej pobiła także rekord w ilości największej liczby odtworzeń przez stacje radiowe w ciągu tygodnia w historii tej listy.

16. Na początku lutego 2001 roku na stronie internetowej magazynu Billboard odbyła się ankieta, w której internauci mogli wskazać piosenkę, która według nich powinna wygrać w kategorii Nagranie roku podczas nadchodzącej gali rozdania nagród Grammy. 53,8% internautów (8 842 głosy) wskazało na Beautiful Day. U2 pokonało w ankiecie Madonnę i jej Music, który jako drugi w kolejności otrzymał 16,1% wszystkich głosów.

17. Nagranie zostało uhonorowane trzema statuetkami Grammy w kategoriach: Nagranie roku, Piosenka roku i Najlepsze wokalne wykonanie rock przez duet lub grupę. Rok później cztery kolejne statuetki otrzymała płyta All That You Can’t Leave Behind.

18. Piosenka obok pochodzącego z How to Dismantle an Atomic Bomb utworu City of Blinding Lights była bardzo często odtwarzana na kampanijnych wiecach Baracka Obamy w 2008 roku. 8 lat później na swój kampanijny hymn wybrał ją republikanin John Kasich, starając się o mandat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2016 roku – ostatecznie przegrał jednak z Donaldem Trumpem.

19. Piosenka jest najlepiej sprzedającym się singlem U2 w erze cyfrowej – nagranie na całym świecie pobrano legalnie ponad 4,5 mln razy. Piosenkę można było pobrać legalnie ze strony u2.com na kilka dni przed oficjalną premierą fizyczną singla.

20. Singiel fizyczny sprzedał się na całym świecie w ilości ok. 1 mln egzemplarzy, z czego połowa rozeszła się w USA.

21. 27 stycznia 2001 roku piosenka osiągnęła swoją najwyższą pozycję na amerykańskiej liście Billboard Hot 100#21. Nagranie spędziło w zestawieniu łącznie 25 tygodni. Była to jednocześnie ostatnia tak wysoka pozycja singla U2 na tej liście – żadna inna piosenka zespołu wydana po nim nie wskoczyła już wyżej. Tak dobry wynik numer zawdzięczał głównie dzięki stacjom radiowym – tydzień wcześniej osiągnął swój peak na liście Hot 100 Airplay, wskakując na #19. W sąsiedniej Kanadzie dzięki wydaniu singla fizycznego numer osiągnął szczyt podobnego zestawienia.

22. 28 października Beautiful Day zadebiutował na #1 listy European Hot 100, stając się w tamtym czasie piątą piosenką w historii tej listy, której udało się od razu wskoczyć na szczyt. Piosenka utrzymała się na #1 przez 2 tygodnie.

23. Prawdziwy bój o #1 na liście najlepiej sprzedających się singli miał miejsce w Wielkiej Brytanii. W midweekach – cząstkowych, tygodniowych zestawieniach cały czas prowadził duet Kylie Minogue i Robbie Williams z piosenką Kids. Singiel U2 wyszedł na prowadzenie dopiero w ostatniej chwili, stając się wówczas czwartym numerem 1 grupy w tym kraju.

24. U2 wykonali Beautiful Day w trakcie Super Bowl XXXVI Halftime Show w 2002 roku. Przed występem zespół nie ujawnił, które piosenki zostaną finalnie wykonane w trakcie występu – strony NFL i u2.com podały jedynie, że będzie to Beautiful Day, I Still Haven’t What I’m Looking For, Desire lub Pride (In the Name of Love).

25. 25 grudnia 2003 roku Kurt Nilsen z Norwegii wygrał program World Idol, śpiewając Beautiful Day. World Idol był specjalnym odcinkiem programu Pop Idol (w Polsce Idol) w trakcie którego o wygraną walczyli zwycięzcy regionalnych edycji programu z jedenastu krajów. Nilsen pokonał wtedy m.in. Kelly Clarkson, Willa Younga oraz reprezentującą Polskę Alicję Janosz.

26. Michael Stipe – frontmen zespołu R.E.M. w jednym z odcinków programu Iconoclast, emitowanym w amerykańskiej wersji kanału Sundance Channel powiedział: Uwielbiam tę piosenkę. Wkurza mnie, że to nie ja ją napisałem.

27. Beautiful Day zostało wykonane przez zespół na żywo do dnia dzisiejszego 605 razy. Pierwszy występ na żywo miał miejsce w trakcie trasy promującej album All That You Can’t Leave Behind, 27 września 2000 roku w Dublinie na dachu The Clarence Hotel. Ostatnie jak dotąd wykonanie utworu live odbyło się 15 grudnia 2019 roku podczas koncertu w Bombaju w ramach trasy Joshua Tree Tour 2019.

28. Podczas drugiego i jednocześnie finalnego etapu trasy U2 360˚ Tour po Ameryce Północnej wykonanie Beautiful Day było anonsowane zapowiedzią nagraną przez astronautę Marka Kelly’ego podczas podróży promem Endeavour na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Kelly zapowiadał ją wykorzystując fragment tekstu z piosenki Davida Bowiego Space Oddity i dedykował nagranie swojej przebywającej w szpitalu żonie – Gabrielle Giffords, która została w 2011 roku postrzelona w głowę w trakcie spotkania z wyborcami w Tuscon. W trakcie poprzedniej misji wahadłowej, Giffords wybrała Kelly’emu Beautiful Day na jego sygnał ostrzegawczy.

29. Beautiful Day jest trzecią najczęściej odtwarzaną piosenką z repertuaru U2 w serwisie Spotify z liczbą przekraczającą 267 mln streamów. Teledysk, umieszczony w serwisie YouTube w 2009 roku jest drugim najchętniej oglądanym wideoklipem zespołu z liczbą 145 mln wyświetleń.

30. 7 czerwca 2020 roku podczas specjalnego, zorganizowanego przez YouTube eventu Dear Class of 2020 Bono zapowiedział gwiazdorski cover Beautiful Day w wykonaniu Chrisa Martina, Camilli Cabello, Ty Dolla $ign, Tove Lo, Khalida, Leona Bridgesa, Cynthii Erivo, Bena Platta oraz Noah Cyrus. Bono w swoim przemówieniu poprzedzającym wykonanie piosenki zwrócił się do absolwentów klas z rocznika 2020 wypowiadając się na temat obecnej sytuacji społecznej i politycznej w USA: Jako Irlandczyk zawsze wierzyłem, że Ameryka to nie tylko kraj, to pomysł, to marzenie, które należy do całego świata. (…) Teraz wiem, że ostatnio przypomina się światu, że Ameryka to pomysł, który nawet nie należy do wielu Amerykanów. A dla wielu Czarnych Amerykanów pochodnia Lady Liberty jest daleka od latarni nadziei. Często jest to jedynie latarka w twarz. Teraz nad Dublinem pojawiły się burzowe chmury, kiedy U2 nagrała ‚Beautiful Day’, sprawy wyglądały inaczej. Ale piosenka nie była opisem tego, gdzie jesteśmy, była modlitwą o to, gdzie możemy się udać, a marzenie – jak Ameryka to marzenie – o tym, gdzie możemy być. Wiemy teraz, że Ameryka to piosenka, która jeszcze nie została napisana. Ameryka może być najlepszą piosenką, jakiej świat nigdy nie słyszał. To szalona myśl, że Ameryka jeszcze nie istnieje. A nawet bardziej szalona, że klasa 2020 może być właśnie tymi ludźmi, którzy ją stworzą.


Podobał Ci się wpis? Polub nas na facebooku i nie przegap innych artykułów z serii XX faktów, które musisz wiedzieć o… :)

Jedna uwaga do wpisu “30 faktów, które musisz wiedzieć o Beautiful Day

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s