28 faktów, które musisz wiedzieć o Can’t Get You Out of My Head


1. Can’t Get You Out of My Head został nagrany przez Kylie Minogue pod koniec 2000 roku i wydany 8 września 2001 roku na pierwszym singlu promującym jej ósmy album studyjny Fever.

2. Utwór został napisany i wyprodukowany przez Cathy Dennis i Roba Davisa, którzy począwszy od 2000 roku rozpoczęli razem współpracę przy tworzeniu nagrań dla Universal Music Publishing.

3. Numer powstał w trakcie jednego jesiennego popołudnia w niewielkim, przydomowym studiu Roba Davisa. Prace rozpoczęły się od wygenerowania w programie komputerowym pętli perkusyjnej w tempie 125 bpm wspomaganej grą na gitarze akustycznej. Następnie Cathy zaimprowizowała wokale śpiewając wers I just can’t get you out of my head. Fragment został później wkomponowany w tekst piosenki. Jak wspominała Dennis: Była to pierwsza z kilku piosenek, które napisaliśmy wspólnie z Robem Davisem. Tak naprawdę została napisana i nagrana w trzy i pół godziny. Cathy przyznała także, że proces nagrywania był bardzo naturalny, płynny i pozbawiony zbędnych kombinacji: Tego dnia nie wchodziłam w drogę swoim pomysłom. Spędziłam sporo czasu w swojej karierze grając adwokata diabła i próbując za bardzo modyfikować swoją muzykę. To była jedna z okazji, kiedy tego nie zrobiłam. 

4. W momencie w którym gotowy był fragment zwrotki z wersem I just can’t get you out of my head oraz most łączący zwrotkę z refrenem Dennis i Davis wiedzieli, że piosenka nie potrzebuje więcej tekstu, ale przydałby się jej jakiś hook, który sprawiłby, że numer będzie bardziej catchy. Szukając odpowiedniego elementu Davis zaśpiewał zwykłe la, la, la. Od tego momentu było wiadomo, że piosence nie było potrzebne już nic więcej do stania się przebojem.

5. Cathy zaśpiewała całą piosenkę w wersji demo, włącznie z harmonijnymi wokalami. Wersja nagrana przez Kylie Minogue była jej wiernym odzwierciedleniem. W wersji Kylie zachowano nawet niektóre z wokali Dennis. Kosmetycznym korektom poddano także brzmienie utworu – w trakcie ostatecznego miksowania na album Fever Davis dodał więcej partii gitarowych.

6. Piosenka łamie schemat typowej popowej piosenki opartej na schemacie zwrotka – refren. Żadna część utworu nie pasuje do typowej struktury zwrotka – refren. To niewłaściwie umieszczone sekcje, które jakoś ze sobą współpracują, a to dlatego, że po nagraniu pierwszej wersji nie próbowaliśmy już forsować żadnej innej struktury. Nasiona zostały później odpowiednio podlane i bardzo szybko wyrosły na coś ogromnego! – wyjaśniała Cathy Dennis.

7. Piosenka była początkowo luźnym tworem i nie powstawała z myślą o żadnym konkretnym artyście. W jednym z wywiadów Cathy Dennis przyznała, że pisząc Can’t Get You Out of My Head nie myślała o tej piosence jak o numerze, który mógłby trafić do Kylie Minogue. Dekadę później Dennis zreflektowała się, twierdząc, że teraz nie wyobraża sobie, by ten kawałek mógł trafić do kogokolwiek innego: Nie wierzę, że ten utwór mógłby trafić do kogokolwiek innego niż Kylie i nie wierzę, że ktokolwiek inny zrobiłby z nim tę niewiarygodną robotę, którą wykonała z nim ona!

8. W 2000 roku brytyjski menadżer Simon Fuller poprosił Cathy i Roba o podrzucenie mu piosenki dla zarządzanej przez niego popowej grupy S Club 7. Duet zaproponował mu Can’t Get You Out of My Head, ale Fuller po zapoznaniu się z wersją demo utworu stwierdził, że nie jest to odpowiedni numer dla tej grupy. W tamtym czasie Rob Davis współpracował wraz z Sophie Ellis-Bextor i Cristianem Spillerem nad singlem Groovejet. Bextor była także w trakcie prac nad debiutanckim krążkiem Read My Lips. Z myślą o jej debiucie Davis podrzucił jej Can’t Get You Out of My Head, ale ostatecznie Sophie także odrzuciła nagranie. W trakcie luźniej rozmowy z Cathy Dennis, Simon Fuller, który był także jej menadżerem wpadł na pomysł, by zaprezentowali ten numer Kylie Minogue. Davis spotkał się z Jamie’m Nelsonem – ówczesnym dyrektorem artystycznym współpracującym z Minogue, który po miesiącu od odsłuchu kasety demo zarezerwował ją dla Kylie.

9. Po zapoznaniu się z wersją demo, Jamie Nelson chciał, by Kylie nagrała swoje wokale jeszcze przed końcem 2000 roku. Rob Davis do końca nie wierzył, że sesja nagraniowa z Minogue się odbędzie. Do spotkania z Kylie jednak doszło, a ona sama przyznała, że wystarczyło jej 20 sekund wersji demo, by nabrać przekonania do nagrania Can’t Get You Out of My Head. Wersję z jej udziałem zarejestrowano w domowym studiu nagraniowym Davisa w Surrey.

10. Kylie nagrała Can’t… pod koniec 2000 roku w związku z czym piosenka po ostatnich szlifach była gotowa do wydania z początkiem 2001 roku, mimo że jej oficjalne wydanie na singlu zaplanowano dopiero na wrzesień. Gwiazda wciągnęła więc utwór na regularną setlistę On a Night Like This Tour, w trakcie którego odbyła 46 koncertów w Europie i Australii. Numer był wykonywany przez nią począwszy od pierwszego koncertu 3 marca w Glasgow, po ostatni 15 maja, który miał miejsce w Sydney.

11. Teledysk do Can’t Get You Out of My Head wyreżyserowała Dawn Shadforth. Wideo przedstawia Kylie przyjeżdżającą do wygenerowanego komputerowo futurystycznego miasta. Następnie gwiazda umalowana szkarłatną szminką pojawia się w białym kostiumie z mocno wyciętym dekoltem wykonując uwodzicielskie pozy i skomplikowany układ choreograficzny na tle grupy tancerek i tancerzy ubranych w plastikowe przyłbice i czarno – czerwone garnitury. Teledysk odbił się szerokim echem na całym świecie, a jego ogromna rotacja w stacjach telewizyjnych mocno przyczyniła się do sukcesu sprzedażowego singla.

12. Charakterystyczny kombinezon z białego dżerseju z kaputrem, długimi rękawami w kształcie skrzydeł nietoperza i bardzo mocno wyciętym dekoltem w którym Kylie wystąpiła w klipie do Can’t… został zaprojektowany przez londyńską projektantkę Fionę ‘’Fee’’ Doran działającą pod marką Mrs Jones. Strój był inspirowany ekstrawaganckimi, androgynicznymi kostiumami noszonymi przez Grace Jones w latach 70. i 80.

13. Samochód, który prowadzi Kylie na początku teledysku to sportowy De Tomaso Mangusta, produkowany przez włoską firmę De Tomaso w latach 1967 – 1971. Wyprodukowano jedynie 400 sztuk tego modelu.

14. Teledysk do Can’t Get You out of My Head jest najpopularniejszym wideoklipem Kylie w serwisie YouTube. Na dzień publikacji tego artykułu wideo zanotowało tam 209 mln wyświetleń. Codziennie Can’t… notuje średnio 130 tys. nowych obejrzeń – ponad 10 razy więcej niż drugi pod względem popularności na YouTube klip Minogue do utworu In Your Eyes.

15. 6 października 2001 roku Can’t Get You Out of My Head zadebiutował na szczycie listy European Hot 100 i pozostał na tym miejscu rekordowe 16 tygodni, aż do 19 stycznia 2002 roku. Piosenka była numerem 1 we wszystkich europejskich krajach poza Finlandią. Pod koniec października Minogue wylądowała także na szczycie europejskiej listy albumowej z krążkiem Fever okupując to miejsce przez 3 tygodnie. Finalnie Can’t… stał się także drugim największym przebojem w Europie w 2001 roku.

16. Piosenka jest pierwszym utworem w historii, który w ciągu jednego tygodnia został odtworzony w brytyjskich rozgłośniach radiowych ponad 3000 razy. Wydany we wrześniu numer był najczęściej odtwarzaną piosenką w Wielkiej Brytanii w 2001 roku.

17. Can’t Get You Out of My Head był przez 10 lat najlepiej sprzedającym się żeńskim singlem wydanym w XXI wieku w Wielkiej Brytanii. Singiel sprzedał się tam w liczbie blisko 1,4 mln kopii fizycznych i cyfrowych. Utwór utracił to miano dopiero w 2011 roku, na rzecz Someone Like You Adele.

18. Na amerykańskiej liście Billboard Hot 100 numer dotarł do #7 stając się tam najwyżej notowanym singlem Kylie Minogue od czasów The Loco-motion z 1988 roku. Piosenka jest także największym amerykańskim radiowym przebojem gwiazdy docierając na #8 na liście Hot 100 Airplay. Był to pierwszy i ostatni raz od 1988 roku, kiedy Minogue osiągnęła w USA taką rotację w tamtejszych rozgłośniach radiowych, stacjach telewizyjnych i klubach.

19. Piosenka była numerem 1 w 40 krajach na całym świecie począwszy od Europy aż po Australię i Nową Zelandię. Numer dotarł także do #2 w RPA oraz był pierwszym #1 gwiazdy na amerykańskiej liście Billboard Hot Dance Club Play.

20. Singiel z piosenką sprzedał się na całym świecie w ilości 3,5 mln egzemplarzy fizycznych i w ponad 2 mln kopii cyfrowych. Can’t… stał się w ciągu zaledwie kilku miesięcy najlepiej sprzedającym się globalnie singlem w karierze Kylie Minogue.

21. Popularność Can’t… wywindowała numer na szczyt listy najchętniej wykonywanych przez Kylie piosenek na żywo. Kylie wykonała nagranie na żywo 530 razy – ostatni raz 7 marca 2020 roku podczas koncertu w Sao Paulo.

22. Kylie podczas swoich koncertów wielokrotnie eksperymentowała z aranżacją utworu. W trakcie Aphrodite: Les Folies Tour w 2011 roku śpiewała Can’t… w wersji rockowej. W trakcie promocji albumu The Abbey Road Sessions wykonywała utwór w wersji orkiestrowej, natomiast podczas Kiss Me Once Tour zaprezentowała nagranie w wersji bardziej EDM-owej i mrocznej. Golden Tour z 2018 i 2019 roku przyniosło z kolei wersję zreorientowaną na styl country.

23. Podczas rozdania nagród Brit Awards w 2002 roku Kylie wykonała mash-up Can’t Get You Out of My Head z utworem Blue Monday autorstwa New Order. Występ spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Remix Can’t Get Blue Monday Out of My Head ukazał się więc jako B-side singla Love at First Sight, na specjalnej dwudyskowej edycji albumu Fever i na remix-albumie Boombox z 2008 roku.

24. PRS for Music – jedna z największych globalnych organizacji reprezentująca prawa ponad 155 tys. autorów piosenek, kompozytorów i wydawców w Wielkiej Brytanii i na całym świecie – w 2012 roku uznało Can’t Get You Out of My Head za najpopularniejszą piosenkę pierwszej dekady XXI wieku. Najpopularniejszą tzn. najczęściej graną w radiu, tv, klubach i wykonywaną/coverowaną na żywo. Co ciekawe, na drugim miejscu rankingu znalazł się utwór Toxic Britney Spears napisany także przez Cathy Dennis – współautorkę przeboju Kylie.

25. Piosenka jest największym streamingowym przebojem Kylie w serwisie Spotify. Utwór został odtworzony w tym serwisie 232 mln razy.

26. Jednym z pierwszych coverów utworu była rockowa, prawie 8-minutowa wersja polskiego zespołu Makowiecki Band z 2002 roku, wzbogacona charakterystycznym, orientalno – elektronicznym intrem. Piosenka promowała debiutancki album grupy Makowiecki Band wydany pod koniec 2002 roku.

27. W związku z wykrytym rakiem piersi Kylie Minogue nie mogła wystąpić w trakcie festiwalu w Glastonbury w 2005 roku. Coldplay zadedykowali jej wówczas cover Can’t Get You Out of My Head. W 2019 roku Kylie w ramach swojego występu na festiwalu odniosła się w krótkim przemówieniu do tamtych wydarzeń i zaprosiła Chrisa Martina na scenę, tym razem do wspólnego wykonania utworu.

28. Piosenka jest jedną chętniej coverowanych przez innych artystów podczas występów na żywo. Swoje wersje utworu w trakcie koncertów mieli okazję zaprezentować m.in. Kelly Clarkson, Garbage, Coldplay, Tori Amos, Basement Jaxx, Matchbox Twenty, Beverly Knight, Vengaboys a nawet Prince. Podczas jednego ze swoich koncertów w Brisbane w 2016 roku improwizowaną wersję Can’t Get You Out of My Head razem z fanami zaśpiewała także Madonna.


Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s